• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Καλησπέρα! Είμαι γυναίκα 50 ετών με κανονική έμμηνο ρύση. Μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς άρχισα να έχω κάποια επεισόδια όπου ένιωθα τάση λιποθυμίας, ταχυκαρδία και έκτακτες συστολές, ναυτία, πόνο στο στομάχι και ενοχλήσεις από το έντερο. Οι κρίσεις αυτές διαρκούσαν περίπου δύο ώρες τη φορά και εμφανιζόταν τρεις περίπου φορές την ημέρα, ιδίως μετά το φαγητό. Επισκέφτηκα καρδιολόγο που μου έκανε καρδιογράφημα, triplex και μου έβαλε, holter το οποίο κατέγραψε 200 έκτακτες συστολές. Με καθησύχασε, αφού δεν εντόπισε κάποια βλάβη και μου πρότεινε επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο και νευρολόγο. Ο γαστρεντερολόγο απέδωσε τα συμπτώματα σε υπερβολικό στρες. Αυτή τη στιγμή μου έχουν συνταγογραφηθεί xanax 0,5 το οποίο παίρνω μισό το πρωί και μισό το βράδυ, pantium για το στομάχι, zoloft 50, και μισό inderal 40 την ημέρα. Έχω κάπως βελτιωθεί, αλλά εξακολουθώ να έχω έκτακτες συστολές και ενοχλήσεις από το γαστρεντερικό. Έχω απελπιστεί... Τι άλλο μπορώ να κάνω;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Να ηρεμήσετε , τι σας αγχωνει τόσο πολύ βρείτε το και λυστε το αλλιώς μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά είναι σημαντικό που απευθυνθήκατε σε κάποιον ειδικό για να σας βοηθήσει, αυτό είναι μία πολύ καλή αρχή. Καλό είναι να συζητήσετε με το θεράποντα ιατρό σας για τα συμπτώματα που επιμένουν και να σκεφτείτε και την πιθανότητα να ξεκινήσετε παράλληλα ψυχοθεραπεία προκειμένου να βοηθηθείτε πιο συστηματικά.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Η βελτίωση απαιτεί αρκετό χρόνο. Υπομονή και ψυχοθεραπεία ,,,,

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Συνεχίστε να συζητάτε με τον θεράποντα ψυχίατρό σας να ρυθμίσετε τις δόσεις και να λάβετε τα φάρμακα που χρειάζονται για να υφεθούν τα συμπτώματά σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός