• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Γεια σας. Είμαι 26 ετών γυναίκα και σας είχα γραψει και τις προηγούμενες μέρες είχα πόνους στην καρδιά και στο στήθος αριστερά. Παθολογικά μου απέκλεισαν ότι έχω κάτι. Και με παρεπεμψαν να ψάξω το άγχος μου. Έτσι πήγα σε ψυχίατρο. Μου έγραψε ένα tranxene και ένα serotyp τα βράδια. Με αλκοόλ θα έχω θέμα αν πίνω που και που και όχι κοντά στα χάπια; επίσης παίρνω aeroline για το άσθμα μου,θα επηρεάσει κάπου ; Κάτι τελευταίο,το ηρεμιστικό με το αντικαταθλιπτικό κάνει να τα παίρνουμε μαζί ; Γιατί για βράδυ μου τα έγραψε και τα δύο ! Ευχαριστώ πολύ

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ! ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Ακολουθείτε τις οδηγίες του γιατρού σας , αλκοόλ απαγορεύεται ρητά οποία ώρα και να το πιείτε θα είναι σαν να φτιάχνετε ναρκωτικά μέσα στο σώμα σας , υπάρχουν ένα σωρό κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ , το αερολιν προκαλεί ταχυκαρδία μήπως να μιλήσετε με τον γιατρό σας γι'αυτό ???, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Έχω την εντύπωση ότι μόλις απάντησα στη πρώτη σας ερώτηση. Με όλη τη καλοσύνη θα σας ενθάρρυνα να απευθύνετε τις παραπάνω ερωτήσεις στον ψυχίατρό σας, καθώς μόνο εκείνος είναι σε θέση να γνωρίζει καλύτερα το ακριβές ιστορικό και τις ανάγκες σας. Επίσης καλό θα ήταν να κάνετε τακτικές συναντήσεις (π.χ. 1 φορά τον μήνα), τουλάχιστον για το πρώτο διάστημα, προκειμένου να είναι ενήμερος για τη κατάστασή σας. Παράλληλα θα σας ενθάρυννα και πάλι να εξετάσετε το ενδεχόμενο έναρξης ψυχοθεραπείας, ειδικότερα σε περίπτωση που τα σωματικά συμπτώματα ή/και το άγχος επιμείνουν. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Για το αλκοόλ ρωτήστε καλύτερα τον θεράποντα ψυχίατρο σας, τα φάρμακα αυτά ο ψυχίατρο σας πιστεύει πως είναι καλύτερα να τα πάρετε μαζί το βράδυ γιατί ξέρει το ιστορικό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τις απαντήσεις θα σας τις δώσει ο ψυχίατρος. Το άγχος θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με διαλογισμό , ασκήσεις χαλάρωσης mindfulness. Γιατί πήγατε κατευθείαν σε χάπια;;;

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Γεια σας,
    Το Tranxene και το Serotyp είναι φάρμακα που συχνά χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση του άγχους και της κατάθλιψης. Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η κατανάλωση αλκοόλ ενώ λαμβάνετε αυτά τα φάρμακα μπορεί να επιδεινώσει τις παρενέργειες τους και να επηρεάσει το νευρικό σας σύστημα.
    Όσον αφορά το Aeroline που λαμβάνετε για το άσθμα σας, θα πρέπει ενημερώσετε τον ψυχίατρο σας και για κάθε άλλο φάρμακο που λαμβάνετε, προκειμένου να αξιολογηθεί η αλληλεπίδραση με το Tranxene και το Seropram. Είναι δυνατόν να υπάρχει αλληλεπίδραση ανάμεσα στα φάρμακα που λαμβάνετε, γι' αυτό είναι σημαντικό να ακολουθείτε τις οδηγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής