• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 27/01/2023

Άγχος υπέρταση παλμοί πανικοι ηλικία 65 με την εμμηνόπαυση στα 52χρησηlexotanil1.5τα αγχωλυτικα όλων των τύπων μου δημιουργούν χειρότερα προβλήματα επιθετικότητα πίεση.δε μπορώ να βρω λύση δυστυχώς

3 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή κυρία, καλησπέρα σας. Ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση.
    Η εμμηνόπαυση είναι μια πρόκληση για το γυναικείο ψυχισμό και μια ιδιαίτερα ευαίσθητη περίοδος. Οι αλλαγές στα επίπεδα των οιστρογόνων μπορεί να επηρεάσουν τη χημική ισορροπία του εγκεφάλου και να προκαλέσουν κατάθλιψη και γενικότερα συναισθηματικές αλλαγές και έντονο άγχος, ιδιαίτερα αν υπάρχουν καθημερινά προβλήματα που επιβαρύνουν περαιτέρω την κατάσταση.
    Εφόσον η φαρμακευτική αγωγή σας έχει απογοητεύσει, θα μπορούσατε να αναζητήσετε άλλους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος.
    1. Ασκήσεις αναπνοής και τεχνικές χαλάρωσης, όπως ο βαθύς αναπνευστικός
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εφόσον έχετε άγχος, χρειάζεται να εκπαιδευτειτε ώστε να ελέγχετε τις σκέψεις σας άρα και τα συναισθήματα σας.
    Έχετε κάνει ραντεβού με ψυχολόγο, ώστε να ξεκινήσετε συστηματικά?

    Γιούμπαση Ζέφη

    Παιδοψυχολόγος - Ειδική Παιδαγωγός

    Καλλιθέα

  • Έχετε δοκιμάσει ψυχοθεραπεία;

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι