• Διακοπή Καπνίσματος
  • Υποβλήθηκε 13/03/2023

Πως θα βοηθήσω την κόρη μου να κόψει το τσιγάρο?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας αγαπημένη μου! Είναι πού όμορφο να αγαπάς και να νοιάζεσαι για τους ανθρώπους σου. Όμως θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε ότι η κόρη σου είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα και κάνει τις δικές της επιλογές. Θα κόψει λοιπόν το τσιγάρο, μόνο όταν το θελήσει εκείνη και ν αείστε σίγουρη ότι θα τον βρει τον τρόπο και θα τα καταφέρει όταν θα το πάρει απόφαση. Εσείς καλή μου δεν θα μπορέσετε να τη βοηθήσετε σε αυτή τη φάση, διότι η επίλογή είναι δική της, όπως και η ζωή της.

    Νικολάκη Σοφία

    Life coach

    Πόρτο Ράφτη

  • ΜΕ ΒΕΛΟΝΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΘΑΝΑΙ ΗΡΕΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΣΤΕΡΗΣΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΑ.

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Καλησπέρα σας,
    Μια βασική αρχή της βοήθειας επίτευξης ενος στόχου είναι να είναι αυτός ο στόχος της κόρης σας και όχι μόνο δικός σας. Δηλαδή να είναι δική της η επιθυμία να το κόψει και να εχει διαθεση για προσπαθεια. Σε κάθε περίπτωση ενας Health Coach που ειδικεύεται σε τετοια θεματα θα σας κατευθυνει κατάλληλα.
    Ευχαριστώ

    Γεωργά Έλενα

    Life, Career and Business Coach & Mentor

    Αθήνα

  • Πρώτα από όλα πρέπει να αναρωτηθείτε εάν τη δεδομένη στιγμή χρειάζεται τη βοήθεια σας για να κόψει το κάπνισμα. Δηλαδή, εάν είναι έτοιμη για να ξεκινήσει να διακόψει αυτή την "κακή συνήθεια".
    Εάν είναι δική σας ανησυχία θα σας πρότεινα να είστε κοντά της και να προσπαθείτε να την ακούτε. Είναι αγχωμένη για τη δουλειά ή τη σχολή της..; Να είστε δίπλα της και να έχετε ανοιχτά μάτια και αυτιά για ό,τι σας λέει. Όχι κριτική, όχι υποδείξεις. Με αυτή τη στάση η κόρη σας θα νιώσει ασφαλής και θα μπορέσει να ακούσει ευκολότερα τη συμβουλή σας για τη διακοπή του καπνίσματος.
    Από την άλλη, εάν είναι έτοιμη για κάτι τέτοια οι συνεδρίε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Στασινοπούλου Πένυ

    Συμβουλος επαγγελματικης και προσωπικης αναπτυξης (personal and business coach)

    Κορυδαλλός

  • Θα πρότεινα, αρχικά, να εστιάσετε στη σχέση σας με τη κόρη σας και όσο μπορείτε να κάνετε στην άκρη την ανησυχία σας για το τσιγάρο.
    Μέσα από τη ενδυνάμωση της σχέσης σας θα καρποφορήσουν υπέροχα αποτελέσματα.

    Μαστροδούκα Στυλιανή

    Life Coach - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι