• Βλεφαροπλαστική
  • Υποβλήθηκε 27/05/2023

Γεια σας ενδιαφέρομαι για βλεφαροπλαστική θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται σε ασθενείς με συστηματικό ερυθηματώδη λύκο. Πάσχω από ΣΕΛ και λαμβάνω μεθοτρεξάτη και υδροξυχλωροκίνη.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Να μην κάνετε γιατί μπορεί να έχετε προβλήματα

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Ναι μπορείτε να προβείτε στην επέμβαση βλεφαροπλαστικής. Με χαρά θα σας δω

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καταρχάς θα πρέπει να προηγηθεί συζήτηση του Πλαστικού χειρουργού αι του Δερματολόγου που σας παρακολουθεί οσον αναφορά το στάδιο και την θεραπεία που ακολουθάτε. Πάντως υπάρχει ο κίνδυνος ανάπτυξης ουλών και μολύνσεων

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Χαίρετε. Αν δεν διανύατε περίοδο έξαρσης και είστε ρυθμισμένη δεν υπάρχει αντένδειξη για βλεφαροπλαστική.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • επιτρεπεται μεν, αλλα πρεπει να ξερετε οτι η επουλωση ειναι απροβλεπτη, ισως πιο κακη, ισως πιο αργη, θελει προσοχη

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Δεν υπάρχει καμία αντενδειξη για βλεφαροπλαστικη στην περίπτωσή σας.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • ναι επιτρεπεται.

    Δαγδελένης Π. Αναστάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Λιβαδειά

  • Θα απευθυνθειτε σε ειδικο βλεφαροπλαστικο χειρουργο.Δεν σχετιζεται η Σελ με τη βλεφαροπλαστικη.Για τα φαρμακα που παιρνετε χρειαζετε να κανετε βυθοσκοπηση για εξεταση της ωχρας.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα λάβετε αντιβίωση για μείωση του κινδύνου λοίμωξης

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν αποτελεί αντένδειξη εφόσον ρυθμίζεστε και είστε σταθερός/α από το αυτοάνοσο.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Αναμενεται μια καθυστερηση στην επουλωση αλλα νομιζω πως μπορειτε να υποβληθειτε.Ρωτηστε και πλαστικο χειρουργο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας.
    Ο ΣΕΛ δεν αποτελεί αντένδειξη για την επέμβαση. Η επούλωση μπορεί σε ένα μικρό βαθμό να επηρεαστεί χωρίς όμως ιδιαίτερα προβλήματα.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον είναι ρυθμισμένο το αυτοάνοσο , δεν έχει επηρεάσει το δέρμα του προσώπου και γύρω από τα μάτια και φυσικά μετά από συνεννόηση και ενημέρωση από τον συνάδελφο ρευματολόγο που σας παρακολουθεί, δεν υπαρχει πρόβλημα στο να προχωρήσουμε στην επέμβαση. Το μόνο που πρέπει να ενημερώσουμε είναι ότι η ανοσοκατασταλτική αγωγή επηρεάζει την επούλωση και την καθυστερεί ( αυτό που ονομάζουμε ωρίμανση της ουλής) αλλά η αιμάτωση του προσώπου γενικά είναι άριστη οπότε σπάνια υπάρχει πρόβλημα. Οι τομές στη βλεφαροπλαστική δεν είναι εμφανείς καθώς «κρύβονται» σε φυσικές πτυχές ενώ η επέμβαση γίνεται με τοπική ή/και ελαφρά μέθη, χωρίς νοσηλεία... Διάβασε περισσότερα

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Βεβαίως επιτρέπεται μετα απο ορθή κλινική εκτίμηση.
    Μπορείτε να κλείσετε το ραντεβού σας να σας δω απο κοντά και να σας πω περισσότερα
    Ευχαριστώ

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Μπορείτε να ρωτήσετε τον ρευματολογο που σας παρακολουθεί.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Ασ το αποφυγετε

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα