• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 11/11/2022

Έχω φλεγμονώδη πολυνευροπάθεια. Μπορώ να κάνω βελονισμό;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν πιστεύω ότι θα σας βοηθησει

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Καλησπέρα, δεν θεωρείται αντένδειξη. Εξαρτάται και ο λόγος για τον οποίο θέλετε να τον κάνετε βέβαια...

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορείτε. Θα σας βοηθήσει ικανοποιητικά. Χρειάζονται αρκετές συνεδρίες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • ναι μπορείτε ,θα σας βοηθήσει πολυ

    Παρούση Αμαλία

    Βελονιστής

    Αχαρνές

  • Σίγουρα ο βελονισμός θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Το σημαντικότερο όμως είναι να εντοπίσουμε την αιτία παραγωγής της φλεγμονής και να δουλέψουμε βαθιά σε όλα τα επίπεδα, για να την αντιμετωπίσουμε.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Ο βελονισμός δεν έχει επίσημη ενδειξη. Πρέπει να ρωτήσετε οπωσδήποτε πριν και τους γιατρούς που σας παρακολουθούν

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • συγγνώμη για την καθυστέρηση είναι καινούργια υπηρεσία και δεν το είχα δει - ναι μπορείτε αλλά η ερώτηση θα ήταν γιατί; έχετε έντονο πόνο; μουδιάσματα;

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Η φλεγμονωδης πολυνευρπάθεια μπορεί να είναι κλινική εκδήλωση αρκετών συστηματικών νοσημάτων . Προτού ακολουθήσετε την μέθοδο του βελονισμού θα πρότεινα να σας δει ένας νευρολόγος

    Τσερώνης Δημήτριος

    Ρευματολόγος

    Περιστέρι

  • Η απόφαση για την πιθανή θεραπευτική αγωγή εξαρτάται από τη σοβαρότητα της νόσου, την ηλικία, τη γενική κατάσταση της υγείας και την ανταπόκριση στις επικυρωμένες θεραπείες.

    Αλεξίου Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Θα μπορούσατε να κάνετε.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • καλυτερα να απευθυνθειτε σε νευρολογο

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Ο βελονισμός έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τις ανάγκες σε αναλγητικά φάρμακα σε περιπτώσεις αυχεναλγίας , οσφυαλγίας και χρόνιου πόνου. Όμως θεωρείται μια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας κ πρέπει να ακολουθείται μετά από κατεύθυνση από κάποιο γιατρό αν αποτύχουν η αντενδεικνυνται άλλες μέθοδοι θεραπείας.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Και βέβαια μπορείτε να κάνετε βελονισμό. Θα χρειαστούνε όλες οι εξετάσει και θεραπείες που έχετε κάνει ή κάνετε μέχρι σήμερα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον βελονισμό και δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Ναι σε έναν βαθμό θα βοηθήσει στην συμπτωματολογία.

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Ο βελονισμός αποτελεί ενναλακτική συμπληρωματική θεραπευτική μέθοδο και μία αποτελεσματική μέθοδο αναλγησίας η οποία μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα στην πολυνευροπάθεια και κυρίως στη μείωση του πόνου που τη συνοδεύει. Έχει το πλεονέκτημα μάλιστα ότι δεν συνοδεύεται από τις παρενέργειες που έχουν τα φάρμακα. Μπορεί βέβαια να εφαρμοστεί καιι σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή.

    Αντώνιος Αγγουλές MD, PhD, AcupDip
    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Βελονιστής

    Αγγουλές Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι αλλά δεν είναι θεραπεία θέλει φάρμακα για νευροπαθητικο πονο

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Μπορείτε, αλλά πιθανότατα δε θα σας βοηθήσει

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Ο βελονισμός έχει εφαρμογή στην πάθησή σας, κυρίως για αντιμετώπιση του πόνου.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Βελονιστής

    Μαρούσι