• Acupuncture
  • Submitted on 11/11/2022

Έχω φλεγμονώδη πολυνευροπάθεια. Μπορώ να κάνω βελονισμό;

21 specialists answered

  • Δεν πιστεύω ότι θα σας βοηθησει

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Καλησπέρα, δεν θεωρείται αντένδειξη. Εξαρτάται και ο λόγος για τον οποίο θέλετε να τον κάνετε βέβαια...

    Vlahou Iliana

    Neurologist

    Kerkira (Corfu)

  • Μπορείτε. Θα σας βοηθήσει ικανοποιητικά. Χρειάζονται αρκετές συνεδρίες.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • ναι μπορείτε ,θα σας βοηθήσει πολυ

    Parousi Amalia

    Acupuncturist

    Acharnes

  • Σίγουρα ο βελονισμός θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Το σημαντικότερο όμως είναι να εντοπίσουμε την αιτία παραγωγής της φλεγμονής και να δουλέψουμε βαθιά σε όλα τα επίπεδα, για να την αντιμετωπίσουμε.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Ο βελονισμός δεν έχει επίσημη ενδειξη. Πρέπει να ρωτήσετε οπωσδήποτε πριν και τους γιατρούς που σας παρακολουθούν

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • συγγνώμη για την καθυστέρηση είναι καινούργια υπηρεσία και δεν το είχα δει - ναι μπορείτε αλλά η ερώτηση θα ήταν γιατί; έχετε έντονο πόνο; μουδιάσματα;

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Η φλεγμονωδης πολυνευρπάθεια μπορεί να είναι κλινική εκδήλωση αρκετών συστηματικών νοσημάτων . Προτού ακολουθήσετε την μέθοδο του βελονισμού θα πρότεινα να σας δει ένας νευρολόγος

    Tseronis Dimitrios

    Rheumatologist

    Peristeri

  • Η απόφαση για την πιθανή θεραπευτική αγωγή εξαρτάται από τη σοβαρότητα της νόσου, την ηλικία, τη γενική κατάσταση της υγείας και την ανταπόκριση στις επικυρωμένες θεραπείες.

    Alexiou Konstantinos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Larissa

  • Θα μπορούσατε να κάνετε.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • καλυτερα να απευθυνθειτε σε νευρολογο

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Ο βελονισμός έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τις ανάγκες σε αναλγητικά φάρμακα σε περιπτώσεις αυχεναλγίας , οσφυαλγίας και χρόνιου πόνου. Όμως θεωρείται μια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας κ πρέπει να ακολουθείται μετά από κατεύθυνση από κάποιο γιατρό αν αποτύχουν η αντενδεικνυνται άλλες μέθοδοι θεραπείας.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλημέρα σας. Και βέβαια μπορείτε να κάνετε βελονισμό. Θα χρειαστούνε όλες οι εξετάσει και θεραπείες που έχετε κάνει ή κάνετε μέχρι σήμερα.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα σας, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον βελονισμό και δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Kalamaria

  • Ναι σε έναν βαθμό θα βοηθήσει στην συμπτωματολογία.

    Paulidis Ioannis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Acharnes

  • Ο βελονισμός αποτελεί ενναλακτική συμπληρωματική θεραπευτική μέθοδο και μία αποτελεσματική μέθοδο αναλγησίας η οποία μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα στην πολυνευροπάθεια και κυρίως στη μείωση του πόνου που τη συνοδεύει. Έχει το πλεονέκτημα μάλιστα ότι δεν συνοδεύεται από τις παρενέργειες που έχουν τα φάρμακα. Μπορεί βέβαια να εφαρμοστεί καιι σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή.

    Αντώνιος Αγγουλές MD, PhD, AcupDip
    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Βελονιστής

    Aggoules Antonios

    Ορθοπαιδικός

    Neo Psychiko

  • Ναι αλλά δεν είναι θεραπεία θέλει φάρμακα για νευροπαθητικο πονο

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina

  • Μπορείτε, αλλά πιθανότατα δε θα σας βοηθήσει

    Dr Kasimatis Georgios, FEBOT, FEBHS

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Neo Irakleio

  • Ο βελονισμός έχει εφαρμογή στην πάθησή σας, κυρίως για αντιμετώπιση του πόνου.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Acupuncturist

    Marousi