• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 01/06/2023

Καλησπέρα σας όταν ξαπλώνω κ στηρίζω τ κεφάλι μ στο χέρι με πιάνει ξαφνική ζαλάδα ..για δευτερόλεπτα και οτν κάνω κοιλιακούς με Τι κίνηση το ίδιο με μεγαλύτερη διάρκεια κ οτν περιστρέφω τ κεφάλι κ δεξιά αριστερά κάνει κρακ κρακ που Μπορεί να οφείλεται ;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποια δισκοκηλη ή στένωση μεσοσπονδυλιων δίσκων στον αυχένα σας. Αλλά θα μπορούσε να οφείλεται και σε αγγειακης φύσης πάθηση. Καλό είναι να κάνετε μια μαγνητικη τομογραφία αυχένα και ένα τριπλεξ αγγείων αφού σας δει πρώτα ένας αγγείο λόγος ή αγγειοχειρουργός. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μάλλον είναι αυχενικό. Θέλει ορθοπαιδική εκτίμηση.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα και περαστικά σας.
    Ετσι όπως το περιγράφετε (οτι δλδ εχετε ξαφνική ζάλη - ίσως ίλιγγο - όταν αλλάζει το κεφάλι σας θέση σε σχέση με τον χώρο) είναι πιθανό το πρόβλημα να είναι του εσωτερικού ωτός σας (λαβύρινθος). Αρα, καλό θα είναι να επισκεφθείτε ιατρική ειδικότητα να σας εξετάσει και να σας κατευθύνει για τα επόμενα σας βήματα

    Physiomotive - Κουσίδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Όταν υπάρχουν ζαλάδες που συνδυάζονται με κίνηση κεφαλιού συνήθως αρχικά πάμε σε έναν ωτορινολαρυγγολόγο για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να οφείλεται σε τέτοιας αιτιολογίας πάθηση. Αν η εξέταση βγει καθαρή τότε ενδεχομένως τα συμπτώματα να είναι αυχενογενή άρα κάποια πάθηση μυοσκελετικού και να χρειάζονται ορθοπεδικό. Καλό θα ήταν να σας δουν κατά σειρά λοιπόν οι αντίστοιχοι ειδικοί.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Πρόβλημα με λαβύρινθο οπότε επίσκεψη σε ΩΡΛ.Αν είστε καλά απο εκεί επίσκεψη σε ορθοπαιδικό για διερεύνηση παθολογίας αυχενικής μοίρας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Kαλησπέρα σας προφανώς η ζάλη μπορεί να οφείλεται σε καφαλαλγία τύπου τάσης σε συνδυασμό με αυχεναλγία που απο τα συμπτώματα συμπεραίνουμε πως σίγουρα υπάρχει , αμεσα χρέίζετε για φυσικοθεραπεία αποκατάσταση , ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρεπει να πατε σε γιατρο για τον αυχενα αλλα επισης και σε ΩΡΛ για να τσεκαρει το λαβυρινθο

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα. Το ότι έχεις ίλιγγο μπορεί να οφείλεται σε αυχενικό σύνδρομο αλλά δεν αποκλείεται να έχει και σχέση με τα αυτιά σου. Καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν ωτορινολαρυγγολόγο να εξετάσει τους κρυστάλους στα αυτιά σου. Εγώ από την μεριά μου ευχαρίστως αν θες να σε εξετάσω για το πιθανό αυχενικό σου σύνδρομο.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Πιθανόν να υπάρχει αυχενικό σύνδρομο

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα.σιγουρα όταν κάνετε κοιλιακούς μάλλον πιέζεται τον αυχένα σας κ όχι τους κοιλιακούς σας...είναι καλό να ζητήσετε να σας διορθώνει ο γυμναστής σας...τώρα τα κρακ κρακ πιθανών είναι μυϊκά ...αλλά αν δεν σας δω από κοντά δεν μπορώ να απαντησω

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Πρώτα απευθυνθείτε σε κάποιον ΩΡΛ καθώς οι ζαλάδες που οφείλονται σε αλλαγές θέσης ίσως είναι πρόβλημα του λαβύρινθου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος