• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/04/2023

Καλησπέρα, έχω ευθειασμο αυχένα και πολλές φορές είμαι πιασμένη στη βάση του κρανίου. Νιώθω λες και κάποιος μου πιέζει τον αυχένα, σαν να θέλω να κάνει ένα κρακ να ξεπιαστω. Αυτή η πίεση όμως πολλές φορές μου δημιουργεί ζάλη και αστάθεια. Με μυοχαλαρωτικό ηρεμώ και με θερμαντικές κρέμες επίσης. Η ενόχληση επικεντρώνεται στη βάση του κεφαλιού και πολλές φορές με χτυπάει μέχρι τις ωμοπλάτες. Η δουλειά μου απαιτεί πολύωρο σκύψιμο.. τι θα μπορούσα να κάνω για να ανακουφιζομαι;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημερα σας, η φυσικοθεραπεια βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις, οπως και ο βελονισμος. Μπορείτε να κλεισετε ενα ραντεβού ώστε να συζητήσουμε απο κοντά το πρόβλημά σας και να φτιάξουμε ενα πλάνο θεραπείας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Γειά σας, η φυσικοθεραπεία δίνει λύση σε αυτά τα προβλήματα.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Ένα σωστό πρόγραμμα φυσικοθεραπείας με την μέθοδο McKenzie για να εκπαιδευτειτε στην αυτοδιαχείριση των υποτροπών και έπειτα ενδυνάμωση.

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • Γυμναστική κ φυσιοθεραπεια εφόσον δεν υπάρχουν νευρολογικά συμπτώματα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η χρήση μαλακού αυχενικούς κολάρου μπορει να ειναι μια πρωτη προσέγγιση. Το πιο σωτο ομως ειναι να επισκεφθείτε εναν ορθοπαιδικο για να υπαρχει και κλινικη συσχέτιση με δο ιστορικό που περιγράφεται. Ειμαστε στην διαθεση σας

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Και καπως ετσι ειναι παρα πολυς κοσμος!!!
    Ειτε απο ευθιασμος αυχενα ειτε συνδρομο υπερχρησης λογω δουλειας, ο μυικος σπασμος στους υποινιακους μυες ειναι η κυρια αιτια των πονων, πονοκεφαλων, ζαλης μεχρι και ιλλιγο μπορει να φερει.
    Για να μην ξαναεχετε προβληματα ΠΟΤΕ, χρειαζεται να κανετε θεραπεια στην περιοχη του αυχενα + πλατη 1 φορα το μηνα. Και τελος οι πονοι, ενοχλησεις, ζαλες κλπ.

    Κουράκος Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κερατσίνι

  • Μαλακό αυχενικό κολαρο και φυσικοθεραπείες. Επίσης μια απεικόνιση με μαγνητικη τομογραφία θα αναδεικνυε τυχόν σοβαρότερο θέμα από τον ευθειασμο

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    η πιο σωστή προσέγγιση θα ήταν μία διάγνωση από κάποιον ορθοπεδικό ή έστω μία αξιολόγηση από κάποιον φυσικοθεραπευτή. Ενδεχομένως μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας να βελτίωναν πάρα πολύ την κατάσταση σας. Γενικά, τα φαινόμενα υπερχρήσης είναι πολύ συχνά και εξαρτώνται από τον τύπο της δουλειάς του καθενός, όπως φαίνεται να είναι και η δική σας περίπτωση. Μετά από τις συνεδρίες φυσικοθεραπείας που σίγουρα θα ηρεμήσουν την κατάσταση και θα σας επιτρέψουν να γυμναστείτε, η συντήρηση ενός φαινομένου υπερχρήσης περιλαμβάνει θερμοθεραπεία, διατάσεις, ασκησιολόγιο, καλή εργονομία στην εργασίας σας, συχνά διαλείμματα, κα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Αγαπητή μου κυρία, μου περιγράφετε με ωραίο τρόπο μία πλήρη συμπτωματολογία κάποιας βλάβης στην Αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης. Απαιτείται κλινικός και εργαστηριακός έλεγχος με μαγνητική τομογραφία για να διαγνώσουμε το πρόβλημα. Ευχαρίστως θα σας περιμένω να σας ελέγξω πλήρως και να απαλλαγείτε από τα συμπτώματά σας. Πάντως όλα αυτά που μου περιγράφετε δεν υποκρύπτουν κάποια κακοήθεια. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπεέρα σας και Χρόνια Πολλα, προφανώς αυτό είναι ένα σύνδρόμο ατλας ινιακό λέγεται που αφορά την βάση του κρανίου με την ένωση στην σπονδυλική στήλη . Μπορει να προκαλεί και πονοκέφαλο ενιοτε. Μπορείτε να κάνετε πρόσθιες κάμψεις στον αυχένα με την βοήθεια του χεριού σας στην πίεση . Για οποιαδηποτε διευκρίνιση είμαστε στην διάθεση σας.

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, ο ευθειασμός του αυχένα είναι μία παθολογική κατάσταση της σπονδυλική στήλης η οποία μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα όπως πονοκεφάλους, αστάθεια, ζαλάδα, ημικρανία, μουδιάσματα στα χέρια κ.ά. Πρώτο σημαντικό βήμα είναι να υπάρχει ακτινογραφία της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης και αφού αξιολογηθεί από κάποιον ειδικό φυσιοθεραπευτή σπονδυλικής στήλης να γίνει αποκάτάσταση στην αιτία που προκαλεί τα συμπτώματα δηλ.στην αποκατάσταση του ευθειασμού όσο αυτό είναι δυνατό με χειροπρακτική και εξειδικευμένο πρόγραμμα self correction, κ.ά. Όλα αυτά που κάνετε είναι πολύ σημαντικά αλλά απλά ανακουφίζουν από τα συμπτώματα ... Διάβασε περισσότερα

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα και χρόνια πολλά, θα πρέπει να διορθώσετε την εργονομική σας θέση ( στη δουλειά ) και να μπείτε σε πρόγραμμα φυσικοθεραπείας .

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη

  • ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΕΛΕΓΧΟ ΚΛΙΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ Η ΧΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΟΥ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΗΛΗ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΙΡΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Χειλουδάκης Θρασύβουλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Χανιά

  • Καλημέρα σας. Χρειάζεται κλινική και εργαστηριακή διερεύνηση τού προβλήματος καί εφαρμογή τής κατάλληλης θεραπείας. Έτσι θα ανακουφιστείτε επί μακρόν.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Έχετε κάποιο ιστορικό τραυματισμού,πτώσης ή χτύπημα, τρακάρισμα με αυτοκίνητο;Πώς ξυπνάτε το πρωί;;Το βράδυ στον ύπνο πώς είναι ;; Σίγουρα θα βοηθήσουν κάποιες κινήσεις στον αυχένα συχνά -πυκνά και μια σταδιακή ενδυνάμωση,αλλά χωρίς κλινική εξέταση είναι δύσκολο να σας πω λεπτομέρειες!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Δύο είναι τα βασικά θέματα που πρέπει να προσέχετε στο αυχενικό: στάση σώματος και έκθεση στο ψύχος.
    Αναπόσπαστο κομμάτι της θεραπείας είναι και οι φυσιοθεραπείες

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    Θα σας βοηθούσαν οι συνεδρίες φυσιοθεραπείας από επαγγελματία και συγκεκριμένα η εστίαση στη μάλλαξη, διατάσεις και την κινητοποίηση του αυχένα. Μακροπρόθεσμα όμως καλό θα ήταν να αποκτήσετε μια σταθερή και συστηματική ενασχόληση με ένα είδος άσκησης όπως για παράδειγμα pilates.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλησπερα,
    Σωστη σταση,συχνη διακοπη του καθισματος και ασκησεις ορθοσωμιας θα μπορουσαν να βοηθησουν αλλα καλο ειναι να σας δει ενας ορθοπαιδικος επειδη η ζαλη και η ασταθεια χρηζουν περαιτερω διερευνησης.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα