• Αρθροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 07/01/2024

Μετά την αρθροπλαστικη γόνατος χρειάζονται φυσιοθεραπειες? Και πόσο καιρό μπορώ να περπατήσω ελεύθερα?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την μέθοδο του χειρουργείου. Οι νεότερες μέθοδοι είναι ελάχιστα παρεμβατικές και η αποκατάσταση σας μετά, είναι μικρή σε χρονική διάρκεια.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Συνηθίζεται να γίνεται ένας αριθμός 10 συνεδριών, ανάλογα την περίπτωση. Περίπου ένα μήνα μετά το χειρουργείο περίπου είναι αισθητή η διαφορά στην καθημερινότητα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Η ανάγκη για φυσιοθεραπεία μετά από αρθροπλαστική γόνατος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της εκτίμησης του χειρουργού, της σοβαρότητας της επέμβασης και της αρχικής κατάστασης του ασθενούς. Συνήθως, όμως, η φυσιοθεραπεία είναι μια σημαντική συνιστώσα της αποκατάστασης μετά από αρθροπλαστική γόνατος.

    Η φυσιοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην αποκατάσταση της κίνησης, στην ενίσχυση των μυών γύρω από το γόνατο, στη βελτίωση της ισορροπίας και στην επιστροφή στις καθημερινές δραστηριότητες. Ο φυσιοθεραπευτής σας θα σας καθοδηγήσει με συγκεκριμένες ασκήσεις και προγράμματα αποκατάστασης.

    Όσον αφορά τον χρόνο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, εννοείται χρειάζονται φυσικοθεραπείες. Με την σωστή φυσικοθεραπευτική παρέμβαση θα μπορείτε να περπατήσετε στους 1-2 μήνες.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Χρειάζεται φυικοθεεραπειά απαραίτητα. Συγκεκριμένα χρειάζονται ασκήσεις για την ενδυνάωμση και ελαστικότητα των μυων και την αποκατάσταση της βάδισης. Εαν υπάρχει έντονος πόνος η φυσικοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην μείωση του

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Μετά από οποιαδήποτε αρθροπλαστική θέλετε κάποιες φυσικοθεραπείες για να υπάρξει πλήρης αποκατάσταση (παγκοσμίως αυτές είναι οι κλινικές οδηγίες- πρωτόκολλο).
    Ανάλογα με την επέμβαση,ηλικία, προηγούμενη κατάσταση, το ιστορικό σας και τον στόχο που έχετε μπορεί να χρειάζονται 3-4 μπορεί και 15 πχ.
    Φυσιολογικά μετά το 2 μηνο- 3 μηνο .
    Θα πρέπει να το συζητήσετε και με τον γιατρό σας φυσικά!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Οπωσδήποτε για να αποκτήσετε πάλι το εύρος της κίνησης και την δύναμη στην άρθρωση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι απαραίτητα, αν κ βοηθούν αρκετά
    Συνήθως στο 1-1,5 μήνα περπατά κανείς χωρίς καν υποστήριξη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Είναι απαραίτητες οι φυσικοθεραπείες μετά το χειρουργείο. Συνήθως μέσα στον πρώτο μήνα θα πρέπει να περπατάτε ελεύθερα σχετικά

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ναι χρειάζεται φυσικοθεραπεία για την καλύτερη αποκατάσταση της άρθρωσης για καλύτερη και για καλύτερη βάδιση. Αναλόγως το χειρουργείο που έχει γίνει και το πόσο καλή είναι η άρθρωση στο μήνα επάνω συνήθως περπατάμε ελεύθερα χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα όλα αυτά όμως κατόπιν αξιολόγησης από τον φυσικοθεραπευτή και τον γιατρό σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Κατά 99% χρειάζεται να κάνετε φυσικοθεραπεία. Τό πόσο θα χρειαστεί για να περπατήσετε ελεύθερα είναι πολύ σχετικό, αλλά υπολογίστε το ολιγώτερο ένα μήνα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα