• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 15/07/2023

Σε δυο απο τις τρεις απονευρωσεις που μου εκαναν οι οδοντιατροι πεταχτηκε πυον απο τις ριζες. το προβλημα συνεχιζεται με πονους και αντανακλαστικα σε αλλα 5 δοντια. πως μπορω να αναδειξω ολα τα κρυφα θυλακια με πυον και αποστηματα στην στοματικη κοιλοτητα; Ειναι δεδομενο οτι και χρονο και χρημα κοστιζουν οι συνεδρειες απο απομακρυσμενο χωριο.επειδη ειδα και αποειδα γνωμη μου ειναι η αμεση εξαγωγη τους.υπαρχει αλλη αποψη;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Πρέπει να λάβουμε υπόψην το ιατρικό κ το οδοντιατρικό ιστορικό σας ,αν έχετε κάποια πάθηση,παίρνετε κάποια φάρμακα κλπ ,καθώς και μια πανοραμική ακτινογραφία.Η πανοραμική θα φωτίσει τη διάγνωση.Όλα όμως θέλουν υπομονή και χρόνο για να φτιαχτουν και συντήρηση από εσάς.Καλή αρχή και καλή δύναμη! Όλα μια απόφαση είναι και σιγά σιγά θα τα φτιάξετε.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας. Η θεραπεία είναι πάντα εξατομικευμένη σύμφωνα με τις ανάγκες των ασθενών. Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον οδοντιατρό σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Οι αλλοιωσεις αναβρισκονται κατοπιν κλινικης και ακτινολογικης εξετασης.Η επιλογη απονευρωσης vs εξαγωγης εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.Αφου εχει πληρως ενημερωθει ο ασθενης για τα συν και πλην της καθε θεραπειας,η τελικη αποφαση ειναι του ασθενους.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Όπως τα περιγράφετε η ριζική λύση αν δεν θέλετε να κάνετε διαδρομές κ να πληρώσετε χρήματα επιπλέον είναι η εξαγωγή του δοντιού που υποτροπιάζει αλλά οκά αυτά με επιφύλαξη γιατί δεν έχω κλινική και ακτινογραφική εικόνα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Να επισκεφτείτε ειδικό ενδοδοντολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Σίγουρα η εξαγωγή ενός "προβληματικού" δοντιού είναι πάντα μία λύση. Λαμβάνοντας όμως υπόψην ότι η σύγχρονη οδοντιατρική έχει πάντα γνώμονα την διατήρηση των δοντιών μας στο στόμα για όσο περισσότερο γίνεται κ το ότι σήμερα υπάρχουν τα μέσα για το πετύχουμε αυτό, αξίζει η οποιαδήποτε προσπάθεια διάσωσης κ παραμονής των φυσικών δοντιών. Σε αυτό όμως λαμβάνουμε υπόψην κ άλλους παράγοντες όπως η πρόγνωση των δοντιών, κόστος, τρόπος αποκατάστασης, και άλλα.
    Για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για την ανάδειξη των "προβληματικών δοντιών -σημςειων, όπου με βάση παράγοντες που αναφέρθηκα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείτε κάποιον οδοντίατρο να εντοπίσει την αιτία του πόνου -ποιό ή ποιά δόντια είναι υπεύθυνα για αυτόν και να προβεί στην κατάλληλη θεραπεία. Παντα προσπαθούμε να σώσουμε τα δόντια ώστε να παραμείνουν στον οδοντικό φραγμό. Η εξαγωγή είναι πάντα η τελευταία επιλογη.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να έχετε υπομονή! Οι μολύνσεις στα δόντια είναι εξαιρετικά δύσκολο να θεραπευτούν . Εξαγωγή σημαίνει ακροτηριασμος και θα δημιουργήσει προσθετα προβλήματα τόσο στον οδοντικό φραγμό όσο και στο κροταφογναθικο σύστημα. Κάποιες φορές παίρνει μήνες να ολοκληρωθεί η επουλωτική διαδικασία.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Για να ειχαν πυον σημαινει οτι υπηρχε καποια κυστη κ ηταν νεκρα.οι απονευρωσεις σε νεκρα δοντια δεν εχουν παντα την καλυτερη προβλεψη κ θα πρεπει να περασει τουλαχιστον ενα εξαμηνο για να φανει αν ηταν επιτυχημενες η οχι.αν δεν ειναι επιτυχημενη μια απονευρωση τοτε ακολουθει η εξαγωγη η σε συγκεκριμενες περιπτωσεις η επαναληψη της θεραπειας.αυτο που περιγραφετε ως "πονοι με αντανακλαστικα σε αλλα 5 δοντια" δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα δοντια που βρεθηκε πυον.σε καθε περιπτωση μονο η επισκεψη σε καποιο γιατρο κ ο καταλληλος ακτινολογικος ελεγχος μπορει να δωσει σαφεις απαντησεις.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα έπρεπε να συνεκτιμηθεί η κλινική και ακτινογραφικη εικόνα μαζί με τα συμπτώματα που περιγράφετε για να μπορέσει να εκτιμηθεί η πρόγνωση του δοντιού καθώς επίσης και η στρατηγική σημασία του

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Σε μια απονεύρωση που δεν έχει πάει καλά θα μπορούσε να γίνει επανάληψη. Η εξαγωγή πάντα θα πρέπει να είμαι η εσχάτη λύση και να αποφεύγεται. Καλό θα ήταν να συζητήσετε με τον οδοντίατρο σας.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Αν υπάρχει πύον σημαίνει ότι έχει φλεγμονή το δόντι. Συνεπώς, χρειάζεται παροχέτευση του πύον ,απονεύρωση και πιθανόν αντιβίωση . Η εξαγωγή είναι μια λύση , αλλα είναι κρίμα να βγάλετε ένα δόντι , αν αυτό μπορεί να διατηρηθεί στο στόμα .

    Αλεβίζος Άκης

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνει ένας λεπτομερής ακτινογραφικός έλεγχος σε όλα σας τα δόντια, ώστε να εντοπιστούν οι αιτίες Μετέπειτα θα αποφασισθεί η προτεινόμενη θεραπεία, αναλόγως με το αν κριθεί από τον οδοντίατρο ότι υπάρχει ελπίδα να σωθούν τα δόντια σας. Η τελευταία λύση θα είναι η εξαγωγή Το να απαλλαγείτε πλέον από το πύον στο στόμα σας φυσικά και είναι το ζητούμενο, αλλά όχι απαραίτητα χάνοντας όλα σας τα δόντια. Εκτός αν δεν γίνεται διαφορετικά. Ελπίζω να σας βοήθησα!

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Γνώμη μου είναι, να σας δει ένας ενδοδοντιστής, αυτός θα σας πει αν σώζονται τα δόντια σας, μιας και είναι ειδικός στις απονευρωσεις.Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Είναι πολλά τα δόντια για τα οποία μιλάτε. Είναι υπερβολή να βγάλετε τόσα δόντια χωρίς να υπάρχει σίγουρη αιτία. Η αποκατάσταση τους μετά θα είναι πιο δαπανηρή και πιο χρονοβόρα!

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να σας δει ένας ενδοδοντιστης ,ο οποίος είναι ειδικός στις απονευρωσεις.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η απονευρωση ειναι η μοναδικη ισως θεραπεια που αν δεν γινει σωστα , δημιουργει μεγαλα προβληματα.
    Ενας επισταμενος κλινικος και ακτινογραφικος ελεγχος ειναι απαραιτητος για να βρεθει ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ στο προβλημα σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μια πανοραμικη ακτινογραφια στοματος μπορει να διαφωτισει σημαντικα τα οποια προβληματα υπαρχουν σχετικα με τυχον κυστεις και αποστηματα.
    Μια επιτυχημενη απονευρωση μπορει να σας λυσει τα προβληματα,εφοσον τα αποστηματα ειναι ενδοδοντικης φυσεως και οχι θεμα περιοδοντιου.
    Οπως και να εχει,ενας καλος κλινικος ελεγχος σε συνδυασμο με μια πανοραμικη ακτινογραφια στοματος και μια σειρα οπισθοφατνιακων ακτινογραφιων ,μπορουν ολα μαζι να δωσουν μια σαφη εικονα για το τι συμβαινει και τι καλλιτερο μπορει να γινει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη