• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Μετά την απονεύρωση ενός δοντιού χρειάζεται να μπαίνει πάντα θήκη?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, η απάντηση είναι πως ναι πάντα μετά από μία ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) πρέπει το δόντι να καλύπτεται από μία θήκη και οι λόγοι έχουν να κάνουν με:

    1) την αφυδάτωση του δοντιού λόγω της αφαίρεσης των νέυρων και των αγγείων (γεγονός που το κάνει επιρρεπές σε κατάγματα)
    2) με την απώλεια οδοντικής ουσίας που υπέστει το δόντι λόγω τερηδόνας και της διαδικασίας εύρεσης των ριζικών σωλήνων, γεγονός που μειώνει ακόμα περισσότερο την αντοχή του.

    Η θήκη θα απορροφήσει τις δυνάμεις της μάσησης και θα προστατεύσει το δόντι από κατάγματα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ναι,γιατι το δοντι αφυδατωνεται και γινεται ευθρυπτο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι είναι πολύ σημαντική η τοποθέτηση στεφάνης (θήκης) καθώς όλα τα απονευρωμένα δόντια είναι πιο αδύναμα και τείνουν να σπάνε, γι’αυτο η τοποθέτηση στεφάνης είναι σημαντική αφού προστατεύει το δόντι από τέτοιου είδους ατυχήματα που μπορούν να οδηγήσουν μέχρι και σε εξαγωγή!

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Όχι πάντα. Εξαρτάται πόσο δόντι έχει χαθεί

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Κατα προτιμηση ναι , ακομα και επενθετο αν γινεται.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά κ όχι. Όταν υπάρχει επαρκής υγειής οδοντική ουσία μπορεί να τοποθετηθεί σφράγισμα ή ανασύσταση ή επενθετο. Όταν όμως η υπάρχουσα οδοντική ουσία δεν επαρκεί για την στήριξη των παραπάνω, τοποθετείται "θήκη" (στεφάνη ολικής κάλυψης) για απόδοση της λειτουργικότητας κ της αισθητικής του δοντιού. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Eιναι στην κριση του ασθενους.καλο ειναι ομως να μπαινει για να προστατευτει το δοντι απο τυχον σπασιματα.ενα απονευρωμενο δοντι ειναι ευαισθητο κ ευθραυστο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όταν είναι στην μασητικη ζώνη συνισταται καθόσον στερείται νεύρωσης και αιμάτωσης και είναι ευάλωτο σε κάταγμα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Όχι πάντα αλλά σε αρκετές περιπτώσεις.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα