• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/04/2024

Καλησπέρα σας, έχω ένα δόντι το οποίο όταν ήμουν μικρή δεν θυμάμαι ηλικία λογικά γύρω στα 7-8 το είχα σφραγίσει τώρα εδώ και καιρό από ότι κατάλαβα έχει "χαλασει" το σφράγισμα και έχει μια τρύπα νομίζω ότι έχει μαυρίσει κιόλας με πιάνουν ανά διάστηματα πόνοι αλλά όχι για πολύ ώρα τώρα πριν λίγα λεπτά με έπιασε ένας μεγάλος πόνος που κράτησε για δευτερόλεπτα και επίσης τις προάλλες που έτρωγα τσίχλα και όπως μασισα ακούμπησε το χαλασμένο δόντι και με πόνεσε αρκετά ,αυτό συμβαίνει όταν πίνω και κρύα αλλά για δευτερόλεπτα.Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να "γλιτώσω" την απονεύρωση και απλά να το σφραγισω

5 ειδικοί απάντησαν

  • Oταν υπαρχουν τετοια συμπτωματα οπως τα περιγραφετε το δοντι λογικα πει για απονευρωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει άμεσα να φτιαχτεί το σφράγισμα ώστε να ''κλείσει'' η αιτία του προβλήματος. Επειδή προφανώς υπάρχει ήδη κάποια φλεγμονή του νεύρου την οποία θέλουμε να αντιμετωπίσουμε, θεωρώ ότι καλό θα ήταν ταυτόχρονα να υπάρχει κάλυψη με αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη. Είναι θετικό ότι ο πόνος στο κρύο περνάει άμεσα. Εφόσον με αυτήν την θεραπευτική αντιμετώπιση , με την πάροδο των ημερών ο πόνος λιγοστεύει και γίνεται πιο αραιός, έχετε καλές πιθανότητες να γλυτώσετε την απονεύρωση.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Θα πρέπει να γίνει ένας επισταμενος ακτινογραφικος έλεγχος αν και ο απότομος έντονος πόνος μάλλον ήταν γιατί νεκρωθηκε οπότε μάλλον θα χρειαστεί απονευρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αν εχει προσβληθει το νευρο ,ειναι απιθανο να μην χρειαστει απονευρωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΘΕΙ ΑΝ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΤΕ ΒΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη