• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

Καλησπέρα σας. Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η απονεύρωση και το σφράγισμα έγινε πριν 3,5 εβδομάδες. Βγάλαμε πάλι σήμερα ακτινογραφία του δοντιού και φαίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Όντως όταν μασάω δεν αισθάνομαι την ενόχληση στο δόντι αλλά στο οστό. Επίσης να αναφέρω ότι στην αρχή δεν μπορούσα να μασησω ούτε ψωμί, τώρα ας πούμε με πονάει στο μπισκότο. Επίσης έχω πρόβλημα βρουξισμου. Σφίγγω τα δόντια μου πολύ στον ύπνο μου. Αυτό υπάρχει περίπτωση να επιβραδύνει την διαδικασία ανάρρωσης;

26 ειδικοί απάντησαν

  • Ο βρουξισμος συνδεεται αμεσα με ευαισθησια στην πιεση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει περίπτωση το δόντι σας να έχει κάποια ρωγμή και γι αυτό να εξακολουθεί να σας πονάει.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλό θα ήταν να κάνετε έναν νάρθηκα βρυγμού.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Μάλλον θα ηρεμήσει σιγά σιγά και όντως ο βρουξισμός μπορεί να επιβραδύνει την ανάρρωση

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Σίγουρα χρειάζεσαι νάρθηκα

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Ίσως και ναι. Καλύτερα να κάνετε υπομονή λίγο ακόμα. Και να ζητήσετε πληροφορίες και για έναν νάρθηκα βρυγμου. Γιατί το σφίξιμο αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ναι βεβαίως,χρειάζεστε θεραπευτικό νάρθηκα βρυγμου.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Να φτιάξετε ο κάποιο μασελακι για τον βρουξισμο
    Γιατί σίγουρα επιβαρύνει συν τον έλεγχο της σύγκλισης

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΝΑΙ.ΕΑΝ ΣΦΙΓΓΕΤΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕΤΑΙ.ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΑΣΕΛΑΚΙ ΒΡΥΓΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΑΛΛΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ..ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΠΟΤΟΞ ΚΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΠΑΠΕΙΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Κανονικα το δοντι μετα απο τοσο καιρο θα πρεπε να ηταν ασυμπτωματικο τελειως κ να μην πονουσε κατα τη μασηση.δεν μπορω να ξερω ομως τι εχει συμβει αφου δεν ειμαι ο θεραπων ιατρος σας.καλο θα ηταν να σας δωσει μια υπευθυνη απαντηση ο δικος σας γιατρος κ μονο,αφου αυτος γνωριζει ακριβως το ιστορικο σας κ εχει τις ακτινογραφιες στα χερια του.απο την αλλη ναι ο βρουξισμος η βρυγμος να μπορουσε να δωσει καποια ευαισθησια στα δοντια γενικοτερα,αλλα δεν εχει να κανει με την αναρρωση,καλο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις να προμηθευτειτε με εναν ναρθηκα νυχτος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αναμφισβήτητα την επιβαρύνει. Συμβουλεύθήτε τον οδοντίατρο σας η έναν εξειδικευμένο σε θέματα κρόταφο γναθικής….

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Εχει να κάνει με τον τραυματισμό των περιακρορριζικων ιστών(ρίζας,κοκκαλου,περιρριζιου) αυτό που περιγράφετε.
    Θεωρούμε ότι είναι τραυματικής αιτιολογίας,από την διαδικασία που υποβαλλαμε το δόντι.
    Μπορεί στην δικιά σας περίπτωση να διαρκεί λίγο παραπάνω.Το έχουμε συναντήσει κάποιες φορές,το ότι βλέπετε καλυτέρευση είναι πάρα πολύ θετικό.
    Συνήθως οι χρόνοι που πονάει ένα δόντι στη μάσηση είναι αυτοί που σας έχω ανέφερει.
    Σε κάθε περίπτωση να επικοινωνήτε με το θεράποντα ιατρό.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Σίγουρα επηρεάζει και τη ανάρρωση του συγκεκριμένου δοντιού και και τη συνολική υγεία των υπολοίπων, πρέπει οπωσδήποτε να φοράτε νάρθηκα βρυγμου όσο κοιμάστε.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Νομίζω θα ήταν καλό για εσάς να το δούμε από κοντά γιατί μετά από 3.5 εβδομάδες ενόχληση δεν μου αρέσει για να είμαι ειλικρινής. Παρά τον βρουξισμό.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • το οτι ειστε βρυγμομανης σιγουρα καθιστα την επουλωση πιο αργη ,ισως αφου ηρεμεησει πληρως το δοντι σας να χρειαστει να φτιαξετε καποιον ναρθηκα βρυγμου σε συννενοηση με τον οδοντιατρο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Ο κίνδυνος σε βρουξιστή είναι να γίνει κάταγμα στο δόντι που έχει γίνει η απονεύρωση. Επίσης, οι ιστοί γύρω από το δόντι επιβαρύνονται με τις δυνάμεις που ασκούνται. Ο νάρθηκας βρυγμού βοηθάει στην αποτροπή του κατάγματος. Η κατασκευή μόνιμης εργασίες στον κατάλληλο χρόνο είναι αναγκαία. Ενημερωθείτε από τον οδοντίατρό σας.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλημέρα σας,ναι όντως ο βρουξισμός δημιουργεί πολλά προβλήματα και μπορεί να επιβραδύνει την ανάρρωση.Καλο είναι να φτιάξετε έναν ναρθηκα βρυγμου.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Ένα κάταγμα δεν μπορεί να φανεί απαραίτητα μόνο με την οπισθοφατνιακή ακτινογραφία (αυτή που βγάζουμε στο ιατρείο), χρειάζεται πολλές φορές και αξονική για να παρατηρηθεί. Επίσης έχει ελεγθεί συγκλεισιακά η έμφραξη για να αποκλειστεί η περίπτωση να υπάρχει πρόωρη επαφή μεταξύ του σφραγίσματος και του ανταγωνιστή..? Ο βρυγμός είναι μία πάθηση η οποία επιβαρύνει όλον τον οδοντικό φραγμό και σίγουρα μπορεί να επιρεάσει και το θεραπευμένο δόντι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Εφόσον σφίγγετε τα δόντια τα δόντια σας, σίγουρα θα επιβραδυνθεί η διαδικασία επούλωσης. Επίσης, επειδή έχετε κάνει απλό σφράγισμα, το δοντάκι αυτό έχει αυξημένες πιθανότητες κατάγματος σε περίπτωση που δεν βάλετε ένα νάρθηκα βρυγμού(που φοριέται τη νύχτα από ανθρώπους που σφίγγουν τα δόντια τους). Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεσή σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα ήταν καλό να γίνει ένα εκλεκτικό τροχισμα και να βγει το δόντι εκτός συγκλεισης να μην ακουμπάει με τον ανταγωνιστή. Είναι φυσιολογικό όταν είναι μειούμενος ο πόνος. Αν δεν υποχωρήσει μετά το εκλεκτικό τροχισμα και τις σαράντα ημέρες να γίνει αξονική τομογραφία κωνικης δέσμης να διερευνηθεί η πιθανότητα ακροριζικης μόλυνσης η κάποιου κατάγματος

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλημέρα σας, βεβαίως και ο βρουξισμος, μπορεί να επιβραδύνει την διαδικασία ανάρρωσης.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν το συγκεκριμένο δόντι έχει έντονες επαφές με τους ανταγωνιστές του και έχετε πρόβλημα βρουξισμού, όπως αναφέρατε, τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος κατάγματος του δοντιού. Ο οδοντίατρος σας σίγουρα το έχει λάβει υπόψιν του. Καλό θα ήταν να αποφεύγετε σκληρούς ξηρούς καρπούς ή επικίνδυνα σκληρές τροφές μέχρι να είσαστε σίγουροι για την καλή πορεία του δοντιού σας και το αποκαταστήσετε με στεφάνη αν αυτό κριθεί καλό από τον οδοντίατρό σας. Τέλος, κι ένας νάρθηκας ανάπαυσης για τον ύπνο σας θα σας βοηθούσε πολύ!

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • ένας ναρθηκας βρυγμου θα ήταν ενδεδειγμένος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ναι είναι δυνατόν
    Σε κάθε περίπτωση θα σας χρησιμεύσει ένας νάρθηκα βρυγμού

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ο ΒΡΟΥΞΙΣΜΟΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΡΟΓΜΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΤΑΓΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ, Η ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ .ΣΗΝ Β ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΣΥΜΠΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΕ 10 ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΡΕΣ.

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Ο βρυγμός πρέπει να αντιμετωπιστεί ούτως ή άλλως με νάρθηκα συγκλεισιακό. Όσο για οστικό πόνο μπορεί να υποχωρήσει, αλλά πραγματικά για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να έχουμε κλινική εξέταση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη