• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/12/2023

Καλησπέρα σας, Έχω μία κύστη σ'ένα δόντι, ο οδοντίατρος μου λέει να γινει ακρορριζεκτομή και ενδοδοντολόγος να γίνει απονεύρωση και να περιμένουμε. Η κύστη είναι μεγάλη. Τι με συμβουλεύεται?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Πρωτα απο όλα κ ακροριζεκτομη να γίνει πρέπει να γίνει μια καλή απονεύρωση πιο πριν

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ενδοδοντικη θεραπεια και εαν δεν φυγει η κυστη σε διαστημα 6 μηνων,αποφασιζεται μετα για ακροριζεκτομη

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Να κάνετε μια αξονική ή αλλιως come beam computed tomography ( cbct) ώστε να προσδιορισετε τα ακριβή όρια της βλαβης και αυτό θα σας βοηθησει να αποφασίσετε με τη βοήθεια ενός ακόμα ειδικού εάν είναι καλή ιδέα να ξαναπροσπαθήσετε να βελτιώσετε την ενδοδοντικη θεραπεία (απονεύρωση)πριν προβείτε σε ακροριζεκτομή που είναι περισσότερο επεμβατική

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Δεν μπορεί να γίνει ακροριζεκτομη χωρίς απονεύρωση. Πρώτα απονεύρωση, και να περιμένετε. Αν δεν αρχίσει να μειώνεται η κύστη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, προχωράτε σε επέμβαση.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Εξαρταται το μεγεθος της κυστης.αν ειναι αρκετα μεγαλη κ μαζι με αυτη αφειρεθει μεγαλο κομματι του ακρορριζιου με αποτελεσμα να μην μεινει σχεδον καθολου δοντι,τοτε ισως ειναι καλυτερο να μην γινει ακρορριζεκτομη.αν μαζι με την κυστη ομως αφαιρεθει κ ενα μικρο κομματι του ακρορριζιου ικανο να δωσει ενα δοντι/στηριγμα τοτε θα μπορουσε να γινει ακρορριζεκτομη.επισης αν γινει απονευρωση θα πρεπει να παρακολουθειται ακτινογραφικα τον πρωτο καιρο ανα εξαμηνο ωστε να διαπιστωσουμε οτι η κυστη εχει μειωθει σε διαστασεις κ η θεραπεια ειναι επιτυχης,οπως κ να εχει η απονευρωση ειναι μια συντηρητικη θεραπεια κ η ακρορριζεκτομη μια χειρουργικη θεραπεια ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Σας συμβουλεύω να ακούσετε τον ενδοδοντολογο - ενδοδοντιστη. Εξάλλου μία ακροριζεκτομη προϋποθέτει μία "σωστή" απονεύρωση, σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει η κύστη. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα ακολουθούσα την συμβουλή του ειδικού.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,μπορείτε να προσπαθήσετε με μια επανάληψη ενδοδοντικης θεραπεια και να δείτε πως θα πάει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • χρειαζεται πανοραμικη ακτινιγραφια να την δει γναθοχειρουργος εαν μπορει να γινει ακρορριζεκτομη ειναι το καλυτερο

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Και οι δυο επιλογες εχουν η καθεμια μια σωστη σκεψη.Εξαρταται απο εσας η αποφαση,αν δηλαδη θελετε να προσπαθησετε συντηρητικα κανοντας απονευρωση,ειτε να κινηθειτε πιο δυναμικα κανοντας ακρορριζεκτομη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρωτα ενδοδοντική θεραπεία ( απονευρωση ) και μετά απο παρακολούθηση και αξιολόγηση μπορείτε να προχωρήσετε σε ακροριζεκτομή.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας .Καλό θα ήταν πρώτα να μελετούσα την πανοραμική σας ακτινογραφία.Συνηθως σε ανάλογες περιπτώσεις εάν επιθυμείτε να σωσετε το δόντι σας γίνεται ενδοδοντικη θεραπεία και αργότερα ακροριζεκτομη.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το π[ιο δολιμο ειναι να γινει ΕΘ απο ενδοδοντιστη και σε μεταγενεστερο χρονο ακρροριζεκτομη αν η κυστη δεν εξαφανισθει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, σε αυτές τις περιπτώσεις, ακούμε τον ειδικό, στην προκειμένη ακούμε τον/την ενδοδοντολόγο.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το ίδιο ακριβως

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Προφανώς θα γίνει πρώτα απονεύρωση, θα υπάρχει αναμονή για αρκετό διάστημα κι αν δεν υποχωρήσει η αλλοίωση αυτή, θα ακολουθήσει ακρορριζεκτομή.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή