• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 03/05/2023

Καλησπέρα! Πότε ένα απονευρωμενο δόντι γίνεται ασυμπτωματικο;

27 ειδικοί απάντησαν

  • Σε συντομο χρονικο διαστημα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Οταν εχει ολοκληρωθει σωστη απονευρωση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εάν όλα έχουν γίνει σωστά, στις πιό πολλές περίπτώσεις το απονευρωμένο δόντι παύει να έχει συμπτώματα τις πρώτες 10 μέρες.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Με την ολοκλήρωση της θεραπείας τις περισσότερες φορές το μεγαλύτερο μέρος της ενόχλησης έχει εξαφανιστεί.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Μέσα σε 1-2 εβδομάδες κάποιες φορές μπορεί να χρειαστεί και μήνας

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Οταν δεν πονάει ακτινογραφία οπωσδηποτε

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Φυσιολογικά μετά την πάροδο μιας εβδομάδας με 10 ημέρες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρεπει να ειναι ασυμπτωματικό την ημερα που θα ολοκληρώσουμε την απονευρωση, εφοσον γινεται σε πανω απο ενα ραντεβου. Αν υπαρει ενοχληση ή πονος μετα ειναι αναμεσα στα ραντεβού και συνηθως το πρωτο 24ωρο ή 48ωρο

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από την παθολογία του. Συνήθως είναι θέμα ημερών.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, λογικά , ένα ήδη απονευρωμένο δόντι, είναι ασυμπτωματικό, εάν δεν είναι, συντρέχουν άλλοι λόγοι , τους οποίους πρέπει ένας γιατρός, να διερευνήσει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από την αιτία η οποία οδήγησε στην απονεύρωση του πχ.φλεγμονή του πολφού /κάταγμα/νέκρωση του δοντιού/ατύχημα/απόστημα κοκ. Ανάλογα την αιτία επέρχεται και ο χρόνος που θα χρειαστεί για το πέρας των συμπτωμάτων.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Συνήθως λίγες μέρες μετά την απονεύρωση,εάν έχουν καθαριστεί καλά οι ρίζες.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται από την κατάσταση που ήταν πριν την απονεύρωση. Καλύτερα να ρωτήσετε τον γιατρό που έκανε τη θεραπεία

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ανάλογα με την περίπτωση συνήθως εντός 1-2 εβδομάδων. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ένα απονευρωμένο δόντι ακριβώς μετά το τέλος της διαδικασίας της απονεύρωσης, μπορεί να έχει συμπτώματα για μερικές μέρες. Συνήθως μετά από δύο βδομάδες θα πρέπει το δόντι να γίνει τελείως ασυμπτωματικό.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα.. συχνά μέσα σε λίγες μερες....ίσως χρειαστούν και βδομάδες όμως,εφόσον όλα εγινα σωστα με την θεραπεία.

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταρχας,ο ορος "ασυμπτωματικο" ειναι δεν στεκει απολυτα.θα μπορουσαμε να πουμε απλα οτι ενα δοντι που απονευρωνεται χανει τη ζωτικοτητα του,οποτε παυει να δινει ερεθισματα στα τεστ ζωτικοτητας που του κανει ο οδοντιατρος η ακομα πιο απλα παυει να ανταποκρινεται σε ερεθισματα που τυχον λαμβανει απο το περιβαλλον,οπως το κρυο κ η ζεστη,αφου εχει αφαιρεθει το νευρο/α που ειναι υπευθυνο για την μεταφορα αυτων των διεγερσεων στον εγκεφαλο.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως!τις πρωτες μερες της θεραπειας ενα απονευρωμενο δοντι μπορει να δινει συμπτωματα κατα το πατημα,δηλαδη τη μασηση κ γι'αυτο υπευθυνο ειναι το ιδιο το οστο κ οχι το δοντι.αυτη η ευαισθησ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται
    Ένα απονευρωμενο δόντι μπορεί να είναι πάντα ασυμπτωματικο ή μπορεί να σταματήσει να πονάει αμέσως μετά το 1ο ραντεβού αν δεν έχει προχωρήσει η φλεγμονή έξω απο το ακρορριζιο
    Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται απο πολλες παραμέτρους και έχει σχέση και με την τεχνική που χρησιμοποιήθηκε απο τον ειδικό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Οταν περασει η φλευμονη στο δοντι και στους περιοδοντικους ιστους,υπαρχει περιπτωση στον ενα χρονο μετα την ολοκληρωση της θεραπειας το δοντι να υποτροπιασει και να υραρξουν και παλι στοιχια φλευμονης.Αυτο μπορει να συμβει εαν καποιο απο τα βηματα της θεραπειας αυτης(καθαρισμος ριζικων σωλινων εως το ακρορριζιο, διακλισμοι κατα την επεξεργασια αυτων και εμφραξη αυτων)δεν εχει διεκπεραιωθει στο επακρο

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Είναι λίγο να σας δώσω μια συγκεκριμένη απάντηση ένα δόντι στην πρόσθια περιοχη θα μπορούσε να έχει ενοχλήσεις μέχρι και 6 μήνες μετά θεωρητικά πάντως σχετικά γρήγορα αν εχει γίνει σωστά η ενδοδοντικη θεραπεια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Ένα δόντι απονευρωμένο δεν έχει συμπτώματα ! Δεν αντιδρά στο ζεστό
    στο γλυκό στο ξυνό στο κρύο.

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Οταν ολοκληρωθει επιτυχως η θεραπεια

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Αν όχι από την πρώτη, από την δεύτερη συνεδρία σίγουρα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ανάλογα την παθήση και το σύμπτωμα. Ανάλογα τη μέθοδο θεραπείας και την αντίληψη του πόνου του ασθενούς. Είναι πολυπαραγοντικό δεν μπορω να το προσδιορίσω.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Συνήθως από 2-3 μέρες έως 2-3 βδομάδες μετά την ενδοδοντική θεραπεία το θεραπευμένο δόντι γίνεται ασυμπτωματικό.

    Χαρίσης Αλέξης

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • Εαν εννοείτε ποτε παυετε να έχετε ενοχλήσεις μετά το πέρας της θεραπείας, απαιτείται περίπου χρονικό διάστημα 1 εβδομαδας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να έχουν απονευρωθεί όλοι οι ριζικοι σωλήνες..Καμία φορά υπάρχει ευαισθησία για εβδομάδες μετά τη θεραπεία..
    Καθώς και ότι μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι παράπλευροι σωλήνες που δεν μπορούν να απονευρωθουν και δίνουν ευαισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό