• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Καλησπέρα και χρόνια πολλά πριν μια εβδομάδα έκανα μια απονεύρωση και δίπλα από την απονεύρωση ακριβώς εξαγωγή την ίδια ημέρα.... όμως πονάω δεν μπορώ να φάω και το δόντι που έχει γίνει η απονεύρωση με πονάει αρκετά και περνάει με ντρέπον για λίγες ώρες και μετά ξανά.... Είναι φυσιολογικό? Επίσης πονάει όταν το χτυπήσω αλλά δεν νιώθω ζεστό κρύο

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογικη η ευαισθησία στο φαγητό κ στο χτύπημα σε δόντι που δίπλα έγινε η εξαγωγή κ στο ίδιο απονεύρωση για ένα διάστημα μετά τις εργασίες. Ειδικά εάν δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η απονεύρωση. Δοκιμάστε να πάρετε ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες, για μεγαλύτερη διάρκεια κ πιο "μόνιμη" ανακούφιση από τις ενοχλήσεις. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Είναι φυσιολογικό,αφού δεν έχει τελειώσει η θεραπεία της απονεύρωσης.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας και καλή χρονιά. Κατά τη διάρκεια μιας απονεύρωσης μπορεί αν είναι πολύ μολυσμένο το δόντι να προκληθεί πόνος. Ίσως να έπρεπε να πάρετε αντιβίωση η΄ αλλά θα πρέπει να μιλήσετε με τον γιατρόσας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Χρονια πολλα.Η ενοχληση στην επικρουση ειναι φυσιολογικη,μεσα σε λιγες μερες θα εχει φυγει.Καθως κανατε και εξαγωγη στην ιδια περιοχη,οι οποιες ενοχλησεις ειναι αναμενομενες.Με τα αναλγητικα και με λιγη αντιβιωση θα βοηθηθει η ταχεια αναρρωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απονεύρωση και εξαγωγή την ίδια μέρα προσωπικά εκτιμώ ήταν λάθος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορεί να είναι φυσιολογικό, μπορεί και όχι. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά, δεν γνωρίζω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η απονεύρωση για να σας δώσω σαφή απάντηση, λογικά, όλα είναι φυσιολογικά.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αυτό δείχνει φλεγμονή στη περιοχή που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Τις πρώτες 2-3 ημέρες θα ήταν φυσιολογικό μετά την απονεύρωση λόγω των χειρισμών. Ενημερώστε τον οδοντίατρό σας σχετικά.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Εφοσον εχει γινει σωστη απονευρωση και εχουν απομακρυνθει τα μικροβια της μολυνσης, χρειαζεται χρονο (και ισως αντιβιωση) ο οργανισμος, διοτι δεχεστε ταυτοχρονες ενοχλησεις και απο τις δυο θεραπειες. Καλη Πρωτοχρονιά !

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα