• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 19/10/2023

Καλησπέρα, είχα μια μόλυνση σε ένα δόντι και μετέπειτα από αντιβίωση κάναμε απονεύρωση. Από την ημερα της αρχικής μόλυνσης και απονεύρωσης εδώ και έξι μήνες ακόμη με ενοχλεί και έχω πονοκέφαλο κάθε μερα.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Ενημερωστε τον γιατρο σας για τα συμπτωματα σας,υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχουν μικροβια και να πρεπει να επαναληθφει η ενδοδοντικη θεραπεια(απονευρωση)

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΦΘΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ενδοδοντιστη να ελέγξει την απονεύρωση αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και εμπλέκεται με τον πονοκέφαλο αν κ νομίζω ότι δεν σχετίζονται

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα.Θα σας προτεινα να κανετε μια πανοραμικη ακτινογραφια,ωστε να δειτε με τον γιατρο που σας παρακολουθει αν προκειται για καποιο αλλο παραπλησιο δοντι,ακομα και για καποιον φρονιμητη,καθως και να ελεγξετε το γεμισμα της απονευρωσης,ή ακομα και αν τυχον το δοντι αυτο εχει καποιο υπεραριθμο νευρο που δεν εχει καθαριστει.Καλη επιτυχια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα! Ο πονοκέφαλος ξεκίνησε μετά την προσπάθεια απονεύρωσης; Υπάρχει πιθανότητα να σφίγγετε ή να τρίζετε τα δόντια σας ενώ κοιμάστε;
    Επίσης, ένα εσωτερικό κάταγμα στο συγκεκριμένο δόντι θα μπορούσε να προκαλεί πόνους παρά την απονεύρωση.

    Κωνσταντάκης Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Ιλίσια

  • Αν έχουν γίνει όλα σωστά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πόνος ή ενόχληση πλέον. Μια πλήρης κλινική και ακτινογραφικη εξέταση χρειάζεται για να το δούμε. Πρέπει επίσης να αποκλειστούν άλλα αίτια όπως αλλά δόντια με θέμα στο πολφό τους (νεύρο) ή νευρομυικα συμπτώματα από βρυγμο (τρίψιμο σφυξιμο δοντιών) ή την άρθρωση της γνάθου όσον αφορά τους πονοκεφάλους καθώς είναι πλέον πολύ συχνό αίτιο

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • θα πρέπει να επανεκτιμηθεί η θεραπεία με ακτινογραφικό έλεγχο κ ενδεχομένως να χρειαστεί επανάληψη

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Πιθανόν να υπάρχει ακόμα μικροβιακό φορτίο, ικανό να "τροφοδοτήσει" κάποιο απόστημα στην περιοχή κ φυσικά ενοχλήσεις στην περιοχή. Ίσως να χρειάζεται επανάληψη της αρχικής απονεύρωσης κ θεραπεία της περιοχής. Μία ακτινογραφία κ κλινική εξέταση του δοντιού θα μας έδινε μία πρώτη εκτίμηση εάν ο πονοκέφαλος οφείλεται σε πρώτη φάση από το δόντι. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η περιγραφη των συμπτωματων δεν ειναι ακριβης.αλλο ενοχληση κ αλλο πονος.υπαρχει περιπτωση να ειναι ολα ενταξει,εκτος κ αν το αποστημα που λογικα υπηρχε (αφου δωθηκε αντιβιωση κ το δοντι ηταν νεκρο) δεν εχει αποχωρησει ακομα,οποτε μπορει να χρειαστει να ακολουθησει εξαγωγη,αλλα καλυτερα να το εξετασει καποιος συναδελφος απο κοντα ωστε να κρινει αναλογως.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εάν η θεραπεία έχει γίνει lege artis - πράγμα που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε χωρίς κλινική και ακτινογραφικη εξέταση - είναι πιθανόν η συμπτωματολογία να μην σχετίζεται με αυτήν

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μπορεί να είναι το δόντι, μπορεί κάποιο άλλο διπλανό δόντι, μπορεί και κάτι εντελώς άσχετο. Επισκεφτείτε έναν ενδοδοντολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, το πρόβλημα σας , θα βρει λύση, σε έναν ενδοδοντιστή.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα χρειασθει μια επαναξιολόγηση της κατάστασης κ πιθανη παραπομπή σε ειδικό…

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,δεν μπορώ να σας απαντήσω για τον πονοκέφαλο,αλλά η ενόχληση μπορεί να προέρχεται από μη απονευρωμενη καλά ρίζα ή κάποιο παραπλευρο σωλήνα που δεν μπορεί να απονευρωθει.Καλο είναι να απευθυνθείτε σε έναν ενδοδοντιστή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό