• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Καλημέρα σας, έκανα απονεύρωση πριν δυο μέρες και σήμερα είδα ότι το συρίγγιο πάνω από το δόντι λίγο πύον ακόμα έχει. Θεωρείται ότι αυτό είναι φυσιολογικό; Ακόμα νιώθω ευαίσθητο το δόντι μου, γι αυτό δεν μασάω την τροφή από την αριστερή πλευρά. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

19 ειδικοί απάντησαν

  • Έχετε ολοκληρώσει την θεραπεία; Τι λέει ο γιατρός σας;

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Εάν έχει γίνει -ξεκινησει σωστά η ενδοδοντικη θεραπεία -απονευρωση του δοντιού, η επούλωση θέλει λίγο χρόνο (2-3-4 εδβομαδες) μέχρι να φανεί στην κλινική εικόνα. Κ αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το είδος κ το μέγεθος του μικροβιακού φορτίου, η ικανότητα επούλωσης του οργανισμού,το σημείο του στόματος, την οδοντιατρική εργασία που έγινε κ.α.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Λογικα θα χρειαστουν και αλλα ραντεβου για την απονευρωση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπερα. Το συριγγιο πάνω από ένα δόντι δεν φεύγει αμέσως επομένως μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Αν κάτι σας προβληματίζει περισσότερο θα πρέπει να το δει κάποιος συνάδελφος κλινικά

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας έκανε την επέμβαση για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ναι είναι φυσιολογικό μπορεί να χρειαστεί κ μια εβδομάδα για να φύγει τελειως το συρίγγιο

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα σας, εφόσον η απονεύρωση έγινε σωστά, είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλημερα σας.Μην ανησυχειτε,προκειται για κατι το φυσιολογικο.Το πυον χρειαζεται καποιες μερες για να απορροφηθει,το ιδιο και το συριγγιο,και αυτο εξαρταται απο το μικροβιακο φορτιο,το ειδος δηλαδη και την συγκεντρωση των μικροβιων.Οσον δε αφορα στην ευαισθησια,κι αυτη θεωρειται φυσιολογικη,συνηθως θελει καποιες μερες για να φυγει,καμια φορα και περισσοτερο διαστημα.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Έχει ολοκληρωθεί η ενδοδοντικης θεραπεία;

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Το συριγγιο δεν επουλωνεται απο την μια μερα στην αλλη,θελει τον χρονο του,οποτε ειναι φυσιολογικο,οπως επισης δικαιολογειται αυτη η ευαισθησια αφου συχνα παρατηρειται μετα απο καποια απονευρωση.επειδη ομως το δοντι ειναι νεκρο κ οχι ζωντανο κ αυτο το μαρτυραει η υπαρξη συριγγιου θα πρεπει να ληφθει καποια αντιβιωση κατα τη διαρκεια της ενδοδοντικης θεραπειας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας,η απονευρωση τελειωσε;;η τελειωσε απλα το πρωτο σταδιο;υπαρχει περιπτωση να υπαρχει ενα μικρο συριγγιο μετα το περας της απονευρωσης το οποιο σταδιακα θα πρεπει να μειωνεται,βεβαια το γεγονος οτι δεν μπορειτε να μασησετε απο εκει δεν ειναι καλο σημαδι,θα σας προτεινα να κανατε λιγες μερες ακομα υπομονη και αν δεν υποχωρησει το συριγγιο και η αισθηση ευαισθησιας στο δοντι να επισκεπτοσασταν ξανα τον οδοντιατρο σας

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να χρειάζεται ακόμα θεραπεία,φαντάζομαι ότι δεν έχει κλειστεί η απονεύρωση μόνιμα και έχει μπει κάποιο φάρμακο στο δόντι σας απο τον συνάδελφο,οπότε θέλει συνέχεια η θεραπεία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Σύντομα θα πρέπει να κλείσει το συρίγγιο
    Συνήθως σ αυτές τις περιπτώσεις δεν ολοκληρώνεται η απονεύρωση σε μια φορά και παρακολουθείται μέχρι να επουλωθεί και να κλείσει το συρίγγιο

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Είναι τελείως φυσιολογικό καθώς η επούλωση του συριγγίου, χρειάζεται λίγο χρόνο. Επίσης η ενόχληση μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας είναι απόλυτα φυσιολογική!! Μην σας ανησυχεί τίποτα από τα δύο!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Είναι φυσιολογικό. Δύο μέρες είναι πολύ λίγος χρόνος. Ειδικά αν δεν πηρατε αντιβίωση. Θέλει λίγο υπομονή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • καλησπέρα σας. δεν είναι καλό σημάδι αυτό που αναφέρετε. κανονικά η απονευρωση πρέπει να τελειώσει όταν έχει εξαφανιστεί πλήρως το συρριγγιο. οποτε κάτι έχει πάει στραβά στην απονευρωση σας. απευθυνθείτε στον οδοντίατρο που σας την έκανε.

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • Είναι φυσιολογικά συμπτώματα αυτά...

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Είναι ακόμα νωρίς φυσιολογικό είναι !! Ισως θα μπορούσατε να το βοηθήσετε με αντιβίωση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αρχικά αυτό θα πρέπει να σας το απαντήσει ο ιατρός που σας έκανε την απονεύρωση. Εάν όμως θέλετε κι εσείς θα μπορούσαμε να κάνουμε έναν έλεγχο στην περιοχή της απονεύρωσης, ώστε να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι εντάξει.
    Σας ευχαριστώ πολύ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι