• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/04/2024

Καλησπέρα.. επισκέφθηκα οδοντίατρο μετά από πόνο σε δόντι. αφού έκανε ακτινογραφίες μου είπε ότι χρειάζομαι δύο απονεύρωσεις.. ξεκινήσαμε, μου είπε ότι ολοκληρώσαμε την πρώτη και λίγο πριν ολοκληρώσει και την δεύτερη μου είπε ότι έσπασε το εργαλείο μέσα στο δόντι και πρέπει να πάω σε ενδοδοντολογο για να το αφαιρέσει (δεν ήξερα καν ότι υπάρχει ενδοδοντολογος και είναι ειδικός για απονευρωσεις).. επισκέφθηκα ενδοδοντολογο και αφού έκανε ακτινογραφίες με ενημέρωσε ότι και οι δύο απονευρωσεις που είχαν γίνει δεν έχουν ολοκληρωθεί και άλλη μία που είχα κάνει πριν λίγους μήνες ήταν και αυτή ατελής και από εκεί είχα τους πόνους και απόστημα.. με ενημέρωσε ότι πρέπει να ολοκληρωθούν και οι τρεις απονευρωσεις κ να προσπαθήσουμε να αφαιρέσουμε το εργαλείο.. πήρα άλλες 2 γνώμες από ενδοδοντολογους που μου είπαν ακριβώς τα ίδια.. τι πρέπει να κάνω;; το κόστος είναι πολύ μεγάλο και ο οδοντίατρος μου λέει ότι δεν έχει καμία ευθύνη και ότι τα έκανε όλα σωστά..

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ελεγα να εμπιστευτειτε τον ενδοδοντιστη σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Οπως σας το ειπαν οι ενδοδοντολογοι...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η επέμβαση από κάποιον ειδικό ενδοδοντολογο θ σας σώσει τα δόντια από τις εξαγωγές. Δεν έχουν κανέναν λόγο να σας πουν ψέμματα
    ΥΓ Η ειδικότητα αυτή ασχολείται αποκλειστικά με τις αππνευρωσεις

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δυστυχως αυτα γινονται απο καποιους γενικους οδοντιατρους με αποτελεσμα να παραπεπονται διαφορα περιστατικα στους ενδοδοντολογους/ενδοδοντιστες ενω θα μπορουσαν να αντιμετωπιστουν κ απο τους ιδιους.ενας γενικος οδοντιατρος ειναι υποχρεωμενος να κατεχει κ γνωσεις ενδοδοντιας.κ να ειναι ικανος να αντιμετωπισει αναλογες καταστασεις.στον ενδοδοντιστη παραπεμπουμε κανονικα καποια πολυ δυσκολα κ ιδιαιτερα περιστατικα που κρινουμε οτι δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε,οπως πχ μια δυσκολη επαναληψη θεραπειας σε τριριζο δοντι με πολυ στενους ριζικους σωληνες.το κοστος ειναι πραγματι μεγαλο αν επισκεφτει κανεις καποιον ενδοδοντιστη.αν ο ασθενης θελει να ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ,ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου