• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 23/10/2023

Έχω κάνει απονεύρωση στο δόντι 15 τον Μάιο και το συγκεκριμένο δόντι πόναει άκομη όταν πιω κάτι κρύο. Έπισης νιώθω πόνο ελάχιστο πόνο όταν πιέσω την περιοχή πάνω από το συγκεκριμένο δόντι. Τι μπορεί να συμβένει;

18 ειδικοί απάντησαν

  • αντίδραση σε θερμικα ερεθίσματα υποδηλώνουν μια μορφή πολφίτιδας η οποιά μπορεί να συνυπάρχει με περιρριζίτιδα( ευαισθησία στην περιοχή). Ενδοδοντικά θεραπευμένο δοντι δεν μπορεί να αντιδρα σε θερμικά ερεθίσματα διοτι δεν εχει ικανότητα αισθησης των θερμοκρασιακών αλλαγών.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΟ

    Υφαντή Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Καλησπέρα, στο κρύο πονάνε τα ζωντανά δόντια όχι τα απονευρωμένα. Άρα, κάποιο άλλο είναι.

    Το απονευρωμένο να πονάει στην πίεση που του ασκείτε κάτι ξεκινάει πάλι.

    Βουρτσίζετε πάνω στα ούλα κ να βάζετε μεσοδοντιο βουρτσάκι .
    Να σας δει ο οδοντίατρος σας

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Για να πονάει ένα απονευρωμένο δόντι σίγουρα κάτι συμβαίνει στην περιοχή. Θα πρέπει να γίνει ακτινογραφικός έλεγχος.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, το γεγονός πως έχετε αυτά τα συμπτώματα σημαίνει πως είτε το δόντι σας δεν έχει θεραπευτεί σε όλο το μήκος της ρίζας, πάρα μόνο σε ένα κομμάτι της ή πως ένας από τους ριζικούς σωλήνες (χώροι στο εσωτερικό της ρίζας που περιέχουν τα νεύρα του δοντιού) δεν έχει θεραπευτεί. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωση).

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Εχετε 2 καταστασεις που συνυπαρχουν:
    1) πονο στο κρυο απο καποιο διπλανο δοντι
    2) πονο στη ριζα του 15 απο ανεπιτυχη απονευρωση που πρεπει να ξαναγινει

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ισως υπαρχει καποιο υπεραριθμο νευρο που δεν εχει καθαριστει,ή καποιο διπλανο δοντι ειναι ισως υπευθυνο και δινει την ψευδαισθηση οτι οι ενοχλησεις βρισκονται στο ηδη απονευρωμενο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Στο κρύο είναι αδύνατο να ενοχλεί το συγκεκριμένο δόντι. Μήπως είναι κάποιο διπλανό?

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • ΤΟ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΣΗΜΑΙΝΙ ΟΤΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Ο ΓΑΤΡΟΣ ΣΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να υπάρχει κάποιος ριζικός σωλήνας που δεν μπόρεσε να σπονευρωθει. Θα σας συνιστούσα να το δει και κάποιος ενδοδοντιστης που έχει τα κατάλληλα μηχανήματα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνωμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα σας! Πιθανόν να χρειάζεται κάποια "επανάληψη" απονεύρωσης στο συγκεκριμένο δόντι κ ένας γενικότερος έλεγχος της περιοχής για τυχόν συμπτώματα από διπλανά δόντια. Μία κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση θα μας απαντούσε σε αυτά. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ενα απονευρωμενο δοντι δεν ποναει στο κρυο,οποτε μηπως εγινε προσπαθεια απονευρωσης χωρις να ηταν επιτυχημενη?στο κρυο ομως μπορει να ποναει ενα δοντι κ οταν υπαρχει υφιζηση (κατεβασμα) του ουλου κ ο αυχενας του δοντιου μενει εκτεθειμενος.πονος ψηλα στο ακρορριζιο παλι μπορει να υπαρχει σε διαφορες περιπτωσεις,οπως στην υπαρξη καποιου αποστηματος η στην υπαρξη ιγμοριτιδας.οπως κ να χει μονο η κλινικη εξεταση μαζι με καποια ακτινογραφια μπορουν να δωσουν μια πιο σαφη απαντηση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Φυσιολογικά, ένα απονευρωμένο δόντι , δεν πονά, οπότε ή κάτι δεν πάει καλά ,ή σας πονάει , ένα άλλο δόντι .Σε κάθε περίπτωση μια επίσκεψη στον γιατρό σας, θα λύσει το πρόβλημα.Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Πόνο αποκλείεται να έχετε εφόσον έγινε απονεύρωση
    Στην πίεση ο πόνος ίσως υποδηλώνει κάποια φλεγμονή .Ο θεράπων συνάδελφος τι σας είπε?

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το σωστά απονευρωμενο δόντι δεν πονάει ποτέ στο κρύο!!Οπότε στην περίπτωση σας είτε ευθύνεται κάποιο από τα παρακειμενα δόντια, είτε κάτι δεν έχει γίνει σωστά στην απονεύρωση (ίσως υπάρχει επιπλέον ριζικος σωλήνας)..

    Παρασκευάς Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορεί να μην έχετε κάνει απονεύρωση αλλά κάποια άλλη διαδικασία, ή μπορεί να προέρχεται από κάποιο άλλο διπλανό δόντι η ενόχληση. Ρωτήστε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Απονευρωμενο δόντι δεν πονάει στο κρύο εκτος αν δεν έχουν απονευρωθεί όλες οι ρίζες ή μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο γειτονικό δόντι που προκαλεί την ευαισθησία καλό είναι να το ελέγξει κάποιος συνάδερφος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος