• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/09/2023

Είμαι 16 θα κάνω απονεύρωση και φοβάμαι για πόνο επίσης πόση ώρα παίρνει

22 ειδικοί απάντησαν

  • Η απονεύρωση γίνεται κατόπιν αναισθησίας. Εκτίμηση χρόνου δεν μπορεί να γίνει. Εξαρτάται από τον γιατρο και την περίπτωση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • δεν ποναει καθολου η απονευρωση το ποση ωρα παιρνει εξαρταται απο τις δεξιοτητες του οδοντιατρου και την μορφολογια του δοντιου

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Ρωτήστε τον γιατρό σας για την πιθανότητα πόνου. Ο χρόνος που απαιτείτε εξαρτάται από το δόντι και την ικανότητα/εξοπλισμό του γιατρού.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,θα γίνει με αναισθησία οπότε μην ανησυχείτε. Ανάλογα με την εργασία που θα χρειαστεί η θεραπεία μπορεί να πάρει από 30-60 λεπτά.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Γενικα,δεν πρεπει να πονανε οι εργασιε ς στον οδοντιατρο...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η διάρκεια της θεραπείας εξαρτάται από το ποιό δόντι είναι το επίμαχο. Όσον αφορά τον πονό , καθώς γίνεται με αναισθησία δεν θα έχετε, ίσως μικρές ενοχλήσεις μετά την θεραπεία

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Γίνεται τοπική αναισθησια. Οταν φυγει η αναισθησία μπορεί να υπάρχει πόνος αλλά είναι ελεγχόμενος με παυσίπονα.

    Για τον χρόνο, εχει να κανει με τον βαθμό δυσκολίας του δοντιού

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που θα σας κάνει την επέμβαση για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Η διαδικασία είναι ανώδυνη καθώς γίνεται με τοπική αναισθησια. Η διάρκεια της θεραπείας είναι 1-2 επισκέψεις συνολικής διαρκείας 1-2 ωρών

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονευρωση γινεται με τοπικη αναισθησια,και αναλογα με το ποσες ριζες εχει το δοντι,χρειαζεται μιση εως μια ωρα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημερα. Ολες οι οδοντιατρικές πράξεις γίνονται υπό τοπική αναισθησία οπότε δεν υπάρχει πόνος. Ο χρόνος εξαρτάται από τον γιατρό και από το δόντι που είναι να θεραπευτεί.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορεί η θεραπεία να είναι τελείως ανώδυνη και η διάρκεια εξαρτάται απο τον επεμβαίνοντα και το δόντι (αριθμός ριζικώς σωλήνων - πρόσθιο οπίσθιο)
    Μπορεί να κρατήσει κάτω απο μια ώρα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γίνεται υπό αναισθησία και απαιτούνται περίπου 2 συνεδρίες των 20 λεπτών

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι απόλυτα ανώδυνο!!!! Περίπου 60 λεπτά για μόνη συνέδρια :)

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μη φοβάστε για πόνο. Τα σύγχρονα μέσα σε συνδυασμό με αναισθησία κάνουν τη θεραπεία ανώδυνη. Ο χρόνος εξαρτάται από το δόντι, αριθμό ριζών και ανατομία τους. Πάντως σε καμμία περίπτωση δεν είναι δύσκολο ειδικά για ένα νέο 16 ετών. Οι μέθοδοι θεραπείας έχουν βελτιωθεί πολύ στις μέρες μας.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι γιατί θα είσαι υπό αναισθησία. Οπότε δεν θα νιώσεις καθόλου πόνο κατά τη διάρκεια του ραντεβού. Μετά το ραντεβού υπάρχει πιθανότητα να νιώσεις λίγο πόνο στην μάσηση, αλλά θα είναι μέχρι να τελειώσει η απονεύρωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Aν η απονευρωση γινει υπο αναισθησια κ απο τον καταλληλο γιατρο δεν υπαρχει καποιος πονος παρα μια μικρη ενοχληση η ευαισθησια που ειναι υπο ελεγχο.η διαρκεια της εξαρταται απο το δοντι που απονευρωνεται,απο το ποσα νευρα εχει κ απο την ικανοτητα του γιατρου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όταν υπάρχει σωστή αναισθησία δεν υπάρχει κανενας πόνος. Ένα πρώτο ραντεβού μπορεί να κρατήσει από 30 λεπτά έως 1 ώρα.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν έχετε κανένα λόγο να φοβάστε, η διαδικασία πλέον, είναι ανώδυνη* η διάρκεια αυτής, εξαρτάται από την φύση της παθήσεως, καθώς και την ανατομία του προς θεραπεία δοντιού. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν ποναει,γινεται με αναισθησια τις περισσοτερες φορες,ο χρονος εξαρταται απο πολλα,ποιο δοντι ειναι,ποσες ριζες εχει,την εμπειρια του γιατρου καθβς και την τεχνογνωσια του γιατρου..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Κανένα πρόβλημα γίνεται με τοπική αναισθησία και μπορεί να διαρκέσει περίπου 1 ώρα

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θα περάσει! Όση ώρα κι αν χρειαστεί θα συνεργαστείτε κ όλα θα πάνε καλά.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς