• Άνοια
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Η μητέρα μου έχει άνοια και εγώ είμαι δικαστικός συμπαραστάτης αρνείται να μπει σε κλινική και στο σπίτι δυστυχώς δεν έχει σωστή ιατρική φροντίδα τι μπορώ να κάνω για αυτό?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Να παίρνει σωστά την φαρμακευτική της αγωγή και να την προσέχει κάποια γυναίκα όταν λειπετε

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Εάν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα ενός ασθενούς, τότε ο μόνος δρόμος είναι μέσω κλήσης εισαγγελέα, ώστε να γίνει η μεταφορά της σε κάποια δομή που μπορούν να την φροντίσουν.
    Βέβαια, όλα εξαρτώνται από την γενικότερη εικόνα της και το επείγον της κατάστασης.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Συννενοειθείτε με τον γιατρό της.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Παρακαλώ ρωτήστε δικηγόρο για τις κινήσεις σας

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Τα μέτρα που λαμβάνονται για να φροντίσει κάποιος έναν ασθενή με άνοια χωρίς τη θέληση του είναι κάπως ακραία και συνήθως τα χρησιμοποιούμε σε πολύ δύσκολες καταστάσεις - δεν υπάρχει μαγική λύση, χρειάζεται πολύ επιμονή και υπομονή και ίσως ο νευρολόγος σας που γνωρίζει την ασθενή να μπορεί να προτείνει κάτι πιο συγκεκριμένο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Εφόσον είστε δικαστικός συμπαραστάτης πιθανά να έχετε το δικαίωμα να μπει σε κλινική παρά τη θέληση της. Συζητήστε το με ένα νομικό σύμβουλο.Το τι θα κάνετε εξαρτάται από το πόσο θέλετε να πιέσετε καταστάσεις από συναισθήματικης αποψης

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Εσείς αποφασίζετε, όχι εκείνη. Επομένως συμβουλευθείτε τους θεράποντες ιατρούς της.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εφόσον είστε δικαστικός συμπαραστάτης δε χρειάζεται η συγκατάθεση της ίδιας, αρκεί η συγκατάθεση του δικαστικού συμπαραστάτη

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή