• Άνοια
  • Υποβλήθηκε 31/01/2023

Η μητέρα μου είναι 77 ετών και πολύ ενεργή στα πάντα. Ξεχνάει όμως και επαναλαμβανει τα ίδια σε συζητήσεις.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, καλό είναι να επισκεφθείτε έναν Νευρολόγο.

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορεί να έιναι πρώιμα σημάδια.
    Θα πρέπει να την εξετάσει κάποιος Ιατρός που ασχολείται με άνοια.
    Θα σας κατευθύνει.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Χρειάζεται έλεγχο από ψυχίατρο ή νευρολογο για πιθανή άνοια κλπ

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι σημαντικη η αυτονομία, αλλά χρειάζεται έναν έλεγχο μνήμης.

    Μίχας Δημήτριος

    Νευρολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Χρειάζεται να κάνει μια εξέταση για τυχόν έναρξη άνοιας.

    Διαμαντάς Δημήτριος

    Νευρολόγος

    Παλλήνη

  • Θα πρέπει να οπωσδήποτε αξιολόγηση από κοντά με αναλυτικό ιστορικό και τεστ μνήμης.

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Οι επαναλήψεις και όποια αλλαγή σε συμπεριφορά μπορεί σε αυτή την ηλικία να είναι μια ένδειξη κάποιου αρχόμενου προβλήματος - θα πρότεινα έστω και προληπτικά έναν νευρολογικό έλεγχο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Θα πρέπει λοιπόν να εξετασθεί από νευρολόγο με τεστ μνήμης

    Παπαγεωργίου Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να επισκεφτεί ειδικό ψυχίατρο ή νευρολόγο προκειμένου να διαγνωσθεί αν όντως έχει διαταραχές μνήμης.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Προφανώς πρέπει να εξετασθεί από Νευρολόγο ώστε να εκτιμηθεί το αν πραγματικά υπάρχει κάποιο θέμα.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα

  • Συνιστάται κλινική εξέταση- νευροψυχολογικός έλεγχος

    Στεβής Κωνσταντίνος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Νευρολόγος

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να επισκεφτεί νευρολόγο για να γίνει έλεγχος αιματολογικός και απεικονιστικός για πιθανή άνοια.

    Γραβάνη Ακριβή

    Νευρολόγος

    Πάτρα