• Dementia
  • Submitted on 31/01/2023

Η μητέρα μου είναι 77 ετών και πολύ ενεργή στα πάντα. Ξεχνάει όμως και επαναλαμβανει τα ίδια σε συζητήσεις.

12 specialists answered

  • Καλησπέρα, καλό είναι να επισκεφθείτε έναν Νευρολόγο.

    Vlahou Iliana

    Neurologist

    Kerkira (Corfu)

  • Μπορεί να έιναι πρώιμα σημάδια.
    Θα πρέπει να την εξετάσει κάποιος Ιατρός που ασχολείται με άνοια.
    Θα σας κατευθύνει.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Χρειάζεται έλεγχο από ψυχίατρο ή νευρολογο για πιθανή άνοια κλπ

    Gkiouzelis Ioannis

    Psychiatrist

    Platia Mavili

  • Είναι σημαντικη η αυτονομία, αλλά χρειάζεται έναν έλεγχο μνήμης.

    Mihas Dimitrios

    Neurologist

    Ano Patisia

  • Χρειάζεται να κάνει μια εξέταση για τυχόν έναρξη άνοιας.

    Diamantas Dimitrios

    Neurologist

    Pallini

  • Θα πρέπει να οπωσδήποτε αξιολόγηση από κοντά με αναλυτικό ιστορικό και τεστ μνήμης.

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • Οι επαναλήψεις και όποια αλλαγή σε συμπεριφορά μπορεί σε αυτή την ηλικία να είναι μια ένδειξη κάποιου αρχόμενου προβλήματος - θα πρότεινα έστω και προληπτικά έναν νευρολογικό έλεγχο

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Θα πρέπει λοιπόν να εξετασθεί από νευρολόγο με τεστ μνήμης

    Papageorgiou Ermioni

    Neurologist

    Ilisia

  • Θα πρέπει να επισκεφτεί ειδικό ψυχίατρο ή νευρολόγο προκειμένου να διαγνωσθεί αν όντως έχει διαταραχές μνήμης.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Προφανώς πρέπει να εξετασθεί από Νευρολόγο ώστε να εκτιμηθεί το αν πραγματικά υπάρχει κάποιο θέμα.

    Konduli Maria

    Neurologist

    Patras

  • Συνιστάται κλινική εξέταση- νευροψυχολογικός έλεγχος

    STEVIS KONSTANTINOS

    Στρατιωτικός Ιατρός - Νευρολόγος

    Glyfada

  • Πρέπει να επισκεφτεί νευρολόγο για να γίνει έλεγχος αιματολογικός και απεικονιστικός για πιθανή άνοια.

    Gravani Akrivi

    Neurologist

    Patras