• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2023

Καλησπέρα Τι αντιβίωση μπορώ να πάρω για την κολπιτιδα ?

13 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την κολπίτιδα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • προηγειται καλλιεργεια

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας και Καλή Χρονιά με Υγεία.
    Η χορήγηση αντιβίωσης εξαρτάται από το αν η κολπίτιδα προκαλείται από μύκητες ή βακτήρια του κόλπου. Εάν το παθογόνο είναι μύκητας δεν χορηγείται αντιβίωση διότι το πρόβλημα επιδεινώνεται (χορηγείται μόνο αντιμυκητισιακή αγωγή). Εάν το παθογόνο είναι βακτήριο θα πρέπει να δούμε τι είδους βακτήριο είναι (μέσω καλλιέργειας κολποτραχηλικού επιχρίσματος) και αναλόγως χορηγούμε την κατάλληλη αντιβίωση.

    Συρράκος Παναγιώτης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος & Ειδικός Ιατρικής Εμβρύου

    Νέο Ηράκλειο

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΜΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ , ΜΥΚΗΤΕΣ , ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΕΣ , ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ?

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Υπαρχουν πολλα ειδη κολπιτιδας, το καθενα εχει διαφορετικη θεραπεια, σπανιως αντιβιωση.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • ανάλογα τον μικρό οργανισμό

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, δεν μπορώ να σας προτείνω φαρμακευτική αγωγή χωρίς κλινική εξέταση δυστυχώς.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πρέπει να γίνει καλλιέργεια κολπικού υγρού για να διαπιστωθεί το αίτιο της κολπίτιδας και τότε να δοθεί η κατάλληλη αντιβίωση.

    Κονδύλης Παύλος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άλιμος

  • Πρέπει να γίνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και ανάλογα τι θα μας δείξει δίνουμε και την ανάλογη θεραπεία

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας,
    για να δοθεί η σωστή αντιβίωση πρέπει πρώτα να γίνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και να απομονωθεί το υπεύθυνο μικρόβιο.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από την αιτία που την προκαλεί. Θα πρέπει πρώτα να σας εξετάσει γυναικολόγος και πιθανόν να χρειαστείτε καλλιέργεια κολπικού υγρού.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και αναζητάτε πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές θεραπείας με αντιβιοτικά. Δεν θα ήταν όμως σωστό να σας παρέχω συγκεκριμένες συμβουλές ή να συστήσω οποιαδήποτε θεραπεία χωρίς πρώτα να κατανοήσω περισσότερα για το ιατρικό σας ιστορικό και την τρέχουσα κατάσταση της κατάστασής σας.
    Πολλές φορές η απόπειρα αυτοδιάγνωσης ή αυτοθεραπείας μπορεί να είναι επικίνδυνη και να οδηγήσει σε δυσμενή αποτελέσματα. Ως εκ τούτου, είναι πάντα καλύτερο να συμβουλεύεστε έναν γιατρό πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε νέα φαρμακευτική αγωγή. Ο γιατρός σας θα εξετάσει όλες τις σχετικές λ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ανάλογα το μικροοργανισμό που την έχει προκαλέσει.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα