• Προστατίτιδα
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

Καλησπέρα σε όλους τους γιατρούς ειδικά στο πρόβλημα που με αφορά για ουρολόγους είναι δυνατόν να έχω περάσει οξεία προστατίτιδα τον Σεπτέμβριο του 22 σε βαριά μορφή με αίμα στα ούρα αντιληπτό και στο μάτι μετά την κατάλληλη αγωγή αντιβιώσεις ξεπεράστηκε και επανήλθε ξανά στις 30 Νοεμβρίου με συμπτώματα τσουκ σήματος κατά την ούρηση και πόνος στις αρχές και στα γεννητικά όργανα και εξετάσεις ούρων κατά βάθος και είχαν καθαρίσει η καλλιέργεια ούρων δεν χρειάστηκε γιατί βγήκε καθαρή έκανα και υπερηχογράφημα άνω και κάτω κοιλίας χωρίς ενδείξεις άμμο η πέτρα στα νεφρά μόνο στην αριστερή μεριά του νεφρού δύο κύστες με δύο εκατοστά και συνέχισα την αγωγή ξανά αντιβίωση μετά τη λήξη της αντιβίωσης ξανά ξεκίνησαν τα τσοκ σήματα κατά την ούρηση δεν είμαι γιατρός αλλά υποθέτω πως έχω χρόνια οξεία προστατίτιδα και πώς θα φύγει αυτό γιατί έχει καταντήσει πολύ ψυχοφθόρο ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Από τα συμφραζόμενα συμπαιρένω πως επρόκειτο για οξεία Ουρολοίμωξη του κατώτερου Ουροποιητικού και όχι Οξεία Προστατίτιδα, Θέλει να ταυτοποιηθεί το μικρόβιο και να κάνετε πιο συγκεκριμένη αντιβιοτική αγωγή με χημειοπροφύλαξη για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Χρόνια πολλά.
    Δεν μπορώ να βγάλω καθαρό συμπέρασμα αν δεν σας εξετάσω.
    Για αρχή μπορείτε να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος , έτσι ώστε να φανεί αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο στο σπερμα και τον προστάτη.

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Καλημέρα
    ,δεν υπάρχει χρόνια οξεία προστατιτιδα
    θα πρέπει να διερευνήσει το πρόβλημα σας ένασ ουρολόγος.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Καλημέρα σας, χρειάζεται να πραγματοποιηθεί πλήρη έλεγχος κατώτερου ουροποιητικού.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Κατα αρχήν ειναι σημαντικο να μας πείτε την ηλικία σας. Δεύτερον η προστατίτιδα διαγιγνώσκεται κυρίως με καλλιέργεια προστατικού εκκρίματος. Άλλα σίγουρα θα πρέπει να δείτε ένα ουρολόγο γιατί δια μέσω αυτού του φόρουμ δεν είναι δυνατόν να λύσετε το πρόβλημα σας παρα μόνο γενικές συμβουλές να σας δώσουμε

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Μεσολάβησαν 2 μήνες αν δεν κάνω λάθος μεταξύ των δύο συμβάντων. Λάβατε την αγωγή ως έπρεπε και για πόσο καιρό; Ήσασταν προσεκτικός στις επαφές σας; Πυρετό κάνατε; Για να σας δωθεί μια ολοκληρωμένη απάντηση στο θέμα που σας αφορά χρειάζεται μια σωστή λήψη του ιστορικού σας και σαφώς παρακολούθηση από το γιατρό σας τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το πέρας της θεραπείας

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Το μικρόβιο φαίνεται στην καλλιέργεια σπέρματος και οχι στα ουρά
    Και έτσι δίνεται η κατάλληλη αγωγη

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • θέλει καλλ σπερματοσ και βιταμινες και φυτικα καθώς και πολυ προσοχή σε πολλά θέματα φαγητό, ποτό, δυσκοίλια, προσοχή στις επαφές κτλ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα