• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 04/03/2023

Καλή σας μέρα.αντιμετωπιζω καθημερινά φοβερούς πόνους και δυσκαμψία στις αρθρώσεις ποδιών και σπονδύλου ειδικά το πρωϊ πού θα σηκωθώ από τον ύπνο .Έχω μια δυσκολη νύχτα μέσα στο πόνο και ξυπνάω συχνά και επειδή πονώ..τι μπορώ νά κάμω για να βελτιώσω την καθημερινότητα μου ;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά θα πρέπει να γινει λεπτομερής κλινικο-ετγαστηριακος έλεγχος ωστε να αποκλειστεί πιθανο ρευματικό νοσημα. Η διάγνωση τίθεται μετα απο προσεκτική ληψη ιστορικού, κλινική αξιολόγηση και καθοδηγουμενες απο ιατρό εξετάσεις (απεικονιστικος και εργαστηριακός έλεγχος).

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι η άσκηση.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος Νικοτσάρα 9 Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Η ΠΡΩΙΝΗ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ, ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ (ΑΠΛΟΪΚΑ ΦΘΟΡΑ). ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

    Βασιλακάκος Θεοφάνης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Καλαμάτα

  • Μάλλον το φρονιμοτερο θα ήταν να επισκεφθείτε ρευματολόγο καθώς γενικευμένες αρθραλγίες και πρωινή δυσκαμψία είναι βασικά χαρακτηριστικά πολλων ρευματικων νόσων.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Κατ αρχας χρειαζόμαστε κλινική εξέταση και απεικονιστικές εξετάσεις

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • σίγουρα η συνάντηση με έναν ρευματολογο είναι η αρχή της λύσης του προβλήματος σας!!

    Καπετανάκης Στυλιανός

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Μαρούσι

  • ΚΑΛΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΑΣ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε με κάποιο Ρευματολόγο

    Σαντάς Ρήγας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αφενός καλό είναι να επισκεφθείτε ένα ρευματολογο για να διερευνήσετε την αιτία του πόνου και της δυσκαμψίας και αφετέρου να αποφεύγεται το κρύο, την καταπόνηση και να φοράτε άνετα παπούτσια.Περαστικά σας.

    Μπαντή Θεοδότα

    Ρευματολόγος

    Κοζάνη

  • Καλή κλινική εξέταση από τον ιατρό σας να διαπιστώσει αν η πάθηση είναι μόνο οστεοαρθρίτιδα ή και νευροπαθητικό άλγος και να ξεκινήσει κάποια θεραπεία

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα