• Οστεοαρθρίτιδα
  • Submitted on 04/03/2023

Καλή σας μέρα.αντιμετωπιζω καθημερινά φοβερούς πόνους και δυσκαμψία στις αρθρώσεις ποδιών και σπονδύλου ειδικά το πρωϊ πού θα σηκωθώ από τον ύπνο .Έχω μια δυσκολη νύχτα μέσα στο πόνο και ξυπνάω συχνά και επειδή πονώ..τι μπορώ νά κάμω για να βελτιώσω την καθημερινότητα μου ;

11 specialists answered

  • Αρχικά θα πρέπει να γινει λεπτομερής κλινικο-ετγαστηριακος έλεγχος ωστε να αποκλειστεί πιθανο ρευματικό νοσημα. Η διάγνωση τίθεται μετα απο προσεκτική ληψη ιστορικού, κλινική αξιολόγηση και καθοδηγουμενες απο ιατρό εξετάσεις (απεικονιστικος και εργαστηριακός έλεγχος).

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας.
    Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι η άσκηση.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος Νικοτσάρα 9 Κηφισιά.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Η ΠΡΩΙΝΗ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ, ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ (ΑΠΛΟΪΚΑ ΦΘΟΡΑ). ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

    Vasilakakos THeofanis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Kalamata

  • Μάλλον το φρονιμοτερο θα ήταν να επισκεφθείτε ρευματολόγο καθώς γενικευμένες αρθραλγίες και πρωινή δυσκαμψία είναι βασικά χαρακτηριστικά πολλων ρευματικων νόσων.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Κατ αρχας χρειαζόμαστε κλινική εξέταση και απεικονιστικές εξετάσεις

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • σίγουρα η συνάντηση με έναν ρευματολογο είναι η αρχή της λύσης του προβλήματος σας!!

    Καπετανάκης Στυλιανός

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Marousi

  • ΚΑΛΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΑΣ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Peristeri

  • Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε με κάποιο Ρευματολόγο

    Σαντάς Ρήγας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Αφενός καλό είναι να επισκεφθείτε ένα ρευματολογο για να διερευνήσετε την αιτία του πόνου και της δυσκαμψίας και αφετέρου να αποφεύγεται το κρύο, την καταπόνηση και να φοράτε άνετα παπούτσια.Περαστικά σας.

    MPANTI THEODOTA

    Rheumatologist

    Kozani

  • Καλή κλινική εξέταση από τον ιατρό σας να διαπιστώσει αν η πάθηση είναι μόνο οστεοαρθρίτιδα ή και νευροπαθητικό άλγος και να ξεκινήσει κάποια θεραπεία

    Georgiadis Athanasios

    Rheumatologist

    Ioannina