• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Είμαι 44 ετών με 1 βαθμό μυωπία και στα δύο μάτια, μπορώ να κάνω λέιζερ

19 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε αλλά λόγω της ηλικίας σας καλό θα ήταν να δοκιμάσετε το monovision πρώτα για να πάρετε τη σωστή απόφαση. Μια συνάντηση με έναν διαθλαστικό χειρουργό θα σας βοηθήσει.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • εννοειται μπορειτε να κανετε λειζερ και να φυγει τελειως η μυωπια. αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε μαζι μας

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • ναι μπορειτε!

    Δαγδελένης Π. Αναστάσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οφθαλμίατρος

    Λιβαδειά

  • Μπορείτε άνετα δεν είναι σωστο δεοντολογικά . Δεν πειράζουμε ποτε μάτι με τόση λίγη μυωπία η οποία θα σας είναι πολύ χρήσιμη στις κοντινές αποστάσεις

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα , όσο άφορα το αν μπορεί κάποιος να κάνει η όχι λασερ θέλει μια ολόκληρη μελέτη με διαθλαστικό έλεγχο εξέταση βυθού τοπογραφία κερατοειδούς κλπ.. μόνη τότε μπορούμε να απαντήσουμε αν κάποιος μπορεί να κάνει λασερ η όχι . τώρα , στη δίκη σας τη περίπτωση που σε αυτή την ηλικία ξεκινάει πρεσβυωπία , ίσως το καλύτερο θα ήταν να κάνετε σε ένα ματι μόνο (το λεγόμενο monovision) ώστε να έχετε και μακρινή όραση και την κοντινή ανεση από το άλλο μάτι . Λειτουργεί θαυμάσια και έτσι για αρκετά χρόνια δεν θα εχετε ανάγκη τα γυαλία . Ευχαρίστως να το συζητήσουμε από κοντά με περισσότερες λεπτομεριες .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Δεν αξίζει το κοπο

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Δεν το συνιστω στην περιπτωση σας, κυριως γιατι ο 1 βαθμος μυωπιας που εχετε εξουδετερωνει 1 βαθμο πρεσβυωπιας και λογικα τωρα βλεπετε καλα κοντα χωρις αναγκη χρησης γυαλιων.
    Αν κανετε λειζερ θα απαλάγειτε απο τα γυαλια για μακρυα, αλλα θα χρειαστει να φορατε μετα γυαλια για κοντα.
    Οποτε αν συνυπολογισεις το οποιο μικρο ρισκο μιας επεμβασης και το οικονομικο κοστος δεν ειναι πολυ καλη επιλογη.

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Δεν συμφερει γιατι ο ενας βαθμος μυωπιας σας βοηθα στην πρεσβυωπια.Εαν διορθωσετε την μυωπια θα εχετε εξαρτηση απο τα γυαλια πρεσβυωπιας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Φυσικά . Αλλά εξαρτάται από τι ακριβώς θέλετε , θέλετε να βλέπετε μακρυά και κοντά χωρίς γιαλια ;

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Μπορείτε να κάνετε laser εάν έχετε καλές προϋποθέσεις στον προεγχειρητικό έλεγχο. Θέλετε να κάνετε μόνο διόρθωση της μυωπίας ή διοικεί ση και της πρεσβυωπίας; Ποιο ειναι το επάγγελμα σας; Οδηγείτε το βράδυ;

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Μπορείτε αλλά δε θα το συνιστούσα καθόλου λόγω ηλικίας και χαμηλής μυωπίας. Υπάρχουν καλύτερες και απλούστερες λύσεις

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Εαν η μυωπια ειναι σταθερή για ενα χρονο τουλαχιστον ναι μπορειτε.
    Στην ηλικια που ειστε υπαρχει μια ειδικη τεχνικη διορθωση μυωπιας.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εφόσον γίνουν οι απαιτούμενες εξετάσεις και καθως και ένα πλήρες ιατρικο ιστορικό φυσικά και μπορεί να γινει

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Εφόσον πληρείτε τις προϋποθέσεις για την επέμβαση βάσει προεγχειρητικού ελέγχου και λεπτομερούς εξέτασης, θα μπορούσατε.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Βεβαίως !!

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Δεν πρεπει να κανεις , θα χασεις την κοντινη οραση, εκτος αν κανεις μονο στο ενα (monovision)

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θεωρητικά ναι, εάν το μάτι σας είναι κατάλληλο για επέμβαση.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • καλύτερα να το αποφύγετε..είστε ευτυχής χωρίς γυαλιά!

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Ναι μπορειτε

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς