• Laser for Myopia
  • Submitted on 18/05/2023

Είμαι 44 ετών με 1 βαθμό μυωπία και στα δύο μάτια, μπορώ να κάνω λέιζερ

19 specialists answered

  • Μπορείτε αλλά λόγω της ηλικίας σας καλό θα ήταν να δοκιμάσετε το monovision πρώτα για να πάρετε τη σωστή απόφαση. Μια συνάντηση με έναν διαθλαστικό χειρουργό θα σας βοηθήσει.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • εννοειται μπορειτε να κανετε λειζερ και να φυγει τελειως η μυωπια. αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε μαζι μας

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • ναι μπορειτε!

    Δαγδελένης Αναστάσιος Π.

    Ophthalmologist

    Livadeia

  • Μπορείτε άνετα δεν είναι σωστο δεοντολογικά . Δεν πειράζουμε ποτε μάτι με τόση λίγη μυωπία η οποία θα σας είναι πολύ χρήσιμη στις κοντινές αποστάσεις

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα , όσο άφορα το αν μπορεί κάποιος να κάνει η όχι λασερ θέλει μια ολόκληρη μελέτη με διαθλαστικό έλεγχο εξέταση βυθού τοπογραφία κερατοειδούς κλπ.. μόνη τότε μπορούμε να απαντήσουμε αν κάποιος μπορεί να κάνει λασερ η όχι . τώρα , στη δίκη σας τη περίπτωση που σε αυτή την ηλικία ξεκινάει πρεσβυωπία , ίσως το καλύτερο θα ήταν να κάνετε σε ένα ματι μόνο (το λεγόμενο monovision) ώστε να έχετε και μακρινή όραση και την κοντινή ανεση από το άλλο μάτι . Λειτουργεί θαυμάσια και έτσι για αρκετά χρόνια δεν θα εχετε ανάγκη τα γυαλία . Ευχαρίστως να το συζητήσουμε από κοντά με περισσότερες λεπτομεριες .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Δεν αξίζει το κοπο

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada

  • Δεν το συνιστω στην περιπτωση σας, κυριως γιατι ο 1 βαθμος μυωπιας που εχετε εξουδετερωνει 1 βαθμο πρεσβυωπιας και λογικα τωρα βλεπετε καλα κοντα χωρις αναγκη χρησης γυαλιων.
    Αν κανετε λειζερ θα απαλάγειτε απο τα γυαλια για μακρυα, αλλα θα χρειαστει να φορατε μετα γυαλια για κοντα.
    Οποτε αν συνυπολογισεις το οποιο μικρο ρισκο μιας επεμβασης και το οικονομικο κοστος δεν ειναι πολυ καλη επιλογη.

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Δεν συμφερει γιατι ο ενας βαθμος μυωπιας σας βοηθα στην πρεσβυωπια.Εαν διορθωσετε την μυωπια θα εχετε εξαρτηση απο τα γυαλια πρεσβυωπιας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Φυσικά . Αλλά εξαρτάται από τι ακριβώς θέλετε , θέλετε να βλέπετε μακρυά και κοντά χωρίς γιαλια ;

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Μπορείτε να κάνετε laser εάν έχετε καλές προϋποθέσεις στον προεγχειρητικό έλεγχο. Θέλετε να κάνετε μόνο διόρθωση της μυωπίας ή διοικεί ση και της πρεσβυωπίας; Ποιο ειναι το επάγγελμα σας; Οδηγείτε το βράδυ;

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Μπορείτε αλλά δε θα το συνιστούσα καθόλου λόγω ηλικίας και χαμηλής μυωπίας. Υπάρχουν καλύτερες και απλούστερες λύσεις

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Εαν η μυωπια ειναι σταθερή για ενα χρονο τουλαχιστον ναι μπορειτε.
    Στην ηλικια που ειστε υπαρχει μια ειδικη τεχνικη διορθωση μυωπιας.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Εφόσον γίνουν οι απαιτούμενες εξετάσεις και καθως και ένα πλήρες ιατρικο ιστορικό φυσικά και μπορεί να γινει

    Spyrakou Eleni

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Εφόσον πληρείτε τις προϋποθέσεις για την επέμβαση βάσει προεγχειρητικού ελέγχου και λεπτομερούς εξέτασης, θα μπορούσατε.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Βεβαίως !!

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Δεν πρεπει να κανεις , θα χασεις την κοντινη οραση, εκτος αν κανεις μονο στο ενα (monovision)

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Θεωρητικά ναι, εάν το μάτι σας είναι κατάλληλο για επέμβαση.

    Gkountis Hristoforos

    Ophthalmologist

    Ilioupoli

  • καλύτερα να το αποφύγετε..είστε ευτυχής χωρίς γυαλιά!

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Ναι μπορειτε

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus