• Ηπατίτιδα και κίρρωση ήπατος
  • Υποβλήθηκε 09/01/2023

Ποιος ειδικός και ποιες εξετάσεις πρέπει να γίνουν για να διαπιστωθεί η κατάσταση στο ήπαρ;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται αν μιλάμε για ασθενή με υποκείμενη ηπατοπάθεια ή όχι. Ο έλεγχος που δείχνει την κατάσταση του ήπατος περιλαμβάνει SGOT, SGPT, γGT, ALP, χολερυθρίνη ολική και άμεση, χρόνο προθρομβίνης, ολικά λευκώματα αλβουμίνη. Επίσης καλό θα ήταν να γίνει υπερηχογράφημα άνω κοιλίας

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • Πρώτη προσέγγιση θα μπορούσατε να έχετε σε έναν παθολόγο ή γαστρεντερολόγο. Όσο για τις εξετάσεις , ανάλογα με το ιστορικό σας αυτές ποικίλουν από αίματος , ανοσολογικές ή απεικονιστικές. Επίσης η τεχνολογία μας έχει επιτρέψει να μπορούμε να παρακολουθήσουμε και τον βαθμό της ίνωσης σε μια ηπατική ανεπάρκεια με ειδική εξέταση , χωρίς βιοψία.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Γαστρεντερολόγος που δίνει τον κατάλληλο εργαστηριακό έλεγχο και απεικονιστικό έλεγχο

    Τουλούμης Λάζαρος

    Γαστρεντερολόγος

    Εύοσμος

  • Η αρχική εκτίμηση γίνεται από τον παθολόγο και στη συνέχεια αν χρειαστεί θα σας παραπέμψει σε πιο ειδικό.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Σε διεγνωσμένη κίρρωση ήπατος ο ιατρός που αναλαμβάνει την παρακολούθησή σας είναι ο γαστρεντερολόγος-ηπατολόγος. Αν, όμως, έχετε απλά υποψίες ότι μπορεί να έχει το ήπαρ σας κάποια πάθηση, τότε ο ειδικός παθολόγος θα αναλάβει τη διερεύνηση της κατάστασης σας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η ειδικότητα που ψάχνετε είναι αυτή του γαστρεντερολόγου/ηπατολόγου. Ο ιατρός θα σας εξετάσει κλινικώς, θα λάβει το ιστορικό σας, θα τον πληροφορήσετε για τα φάρμακα ή άλλες ουσίες που τυχόν λαμβάνετε και κατόπιν θα σας καθοδηγήσει για τον περαιτέρω πιθανό έλεγχο.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ

    Μιστυλής Παναγιώτης

    Παθολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλύτερα να συμβουλευτείτε ηπατολόγο

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Γαστρεντερολόγος-Ηπατολόγος εξετάσεις αίματος και απεικονιστικές

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Προσωπικα εχω ασχοληθει με το ηπαρ, οποτε αν θελετε κλεινετε ενα ραντεβου να τα πουμε απο κοντα. Δεν ξερω πιο ειναι ακριβως το προβλημα σας, γιατι υπαρχουν διαφορες ηπατοπαθειες.

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος