• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Καλησπερα ειχαμε κανει απονευρωση σε πισω δοντι αλλα δεν ολοκληθηκε το αμελησα και δεν με πονεσε αλλο αλλα φετος μετα απο 2 χρονια μου εχει φυγει και ειναι σχεδον αδειο τι να κανω?

29 ειδικοί απάντησαν

  • Οπωσδηποτε μια επισκεψη,για να αξιολογηθει η κλινικη κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μάλλον θα χρειαστεί εξαγωγή εφόσον δε μπορεί να αποκατασταθεί

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Πανοραμική Ακτινογραφία και κλινική εξέταση μόνο...

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλο είναι να βγάλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια για να μπορεςουμε να δούμε αν το δοντι μπορεί να αποκατασταθεί πλέον με το τμήμα του που εχει απομείνει.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Να αναζητήσετε συνάδελφος να το αξιολογήσει αν μπορει να θεραπευτεί εκ νέου ή είναι πλέον για εξαγωγή

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Να την τελειώσετε γιατί στο τέλος θα το χάσετε το δόντι Ευχαριστώ

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Χρειάζεται να το δω για να απαντήσω. Ίσως πια να είναι για εξαγωγή.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,ΕΑΝ ΕΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΜΟ ΑΚΟΜΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Να επισκεφτείτε άμεσα τον οδοντίατρο.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Καλημέρα σας,
    Κακώς το αφήσατε, θα πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας να το δει κλινικά.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Να πάτε σε καποιον οδοντιατρο να το ελέγξετε οσο είναι ακόμα νωρίς για να μην χρειαστεί εξαγωγή το δόντι λόγω αμέλειας

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να επισκευθείτε τον οδοντίατρο που έχει ξεκινήσει τη θεραπεία.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Μαζί είχαμε κάνει?Πρέπει να ξανακαθαριστει το δόντι και να μπει φάρμακο.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Η απονεύρωση όπως περιγράφεται δεν έχει ολοκληρωθεί σαν θεραπεία ή το σφράγισμα ή και τα δύο μαζί.
    Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθείτε οδοντίατρο να αξιολογηθεί η κατάσταση του δοντιού γιατί δύο χρόνια είναι πολλά.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει ακτινογραφία στο συγκεκριμένο δόντι για να ελεγχθεί σε ποια κατάσταση βρίσκεται τώρα.Με βάση την ακτινογραφία να κριθεί αν μπορεί το δόντι να αποκατασταθεί.

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • θα πρεπει να επισπευσετε την αποκατασταση

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Καλημέρα ! Μου αναφέρετε ότι είχατε κάνει απόνευρωση που δεν ολοκληρώθηκε. Αν ολοκληρώσατε την απονεύρωση αλλά απλά δεν έγινε η μόνιμη έμφραξη δηλαδή το σφράγισμα, ισχύει ότι το προσωρινό εμφρακτικο υλικό επειδή δεν προσφέρει ερμητικό κλείσιμο έπεσε με αποτέλεσμα πιθανή επιμόλυνση. Αν δεν ολοκληρώθηκε η ενδοδοντικη θεραπεία δηλαδή η απονεύρωση τότε είναι απόλυτα βέβαιο πως υπάρχει επιμόλυνση, απαιτείται ακτινολογικός έλεγχος και προσπάθεια ολοκλήρωσης από εξειδικευμένο οδοντίατρο στις απονευρωσεις δηλαδή ενδοδοντολογο η κάποιον πολύ καλό γενικό οδοντίατρο

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Αν το δόντι αυτό επιδέχεται θεραπείας θα πρέπει να το αξιολογήσουμε από κοντά κλινικά και ακτινογραφικά. Άλλως θα πρέπει να εξαχθεί.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας,αν το δόντι αποκαθίσταται, δηλαδή δεν έχει τερηδονιστεί μετά από τόσο καιρό , το πρωτόκολλο επιβάλει ο οδοντίατρος να επαναξιολογήσει την ενδοδοντική θεραπεία η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις χρήζει επανάληψης πριν την τελική αποκατάσταση.

    Τσικρικού Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • H θεραπεια θα επρεπε να ολοκληρωθει.το οτι δεν ποναει δεν σημαινει οτι ειναι κ υγιες.κατα πασα πιθανοτητα το δοντι ειναι νεκρο κ μπορει να δημιουργηθει αποστημα κανοντας πονο.αυτο που σας εχει φυγει ειναι προφανως το προχειρο σφραγισμα,αφου δεν εχει τελειωσει η ενδοδοντικη θεραπεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα σας! Ειχατε κάνει την απονεύρωση στο ιατρείο μου εννοείτε;;; Οπως και να έχει, σε ένα δόντι του οποίου η θεραπεία έμεινε στη μέση,και για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, επιβάλλεται να επαναληφθεί η θεραπεία από την αρχή,ώστε να καθαρισθει εκ νέου και να γίνει στείρο μικροβίων πριν σφραγισθει μόνιμα!!!!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό είναι να κλείσετε ένα ραντεβού τη για να δείτε κλινικά και ακτινογραφικά σε τι κατάσταση βρίσκεται και αν είναι αποκαταστήσιμο

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Πιθανά το δόντι θα έχει υποστεί επιμόλυνση εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης της ενδοδοντικής θεραπείας.
    Καλό θα ήταν λοιπόν,να αξιολογηθεί η τωρινή κατάσταση του και να γίνει έμφραξη το συντομότερο δυνατόν, ώστε να παραμείνει στον φραγμό, χωρίς άλλα προβλήματα!!

    Βαρίκος Θωμάς

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρό σας να επαναξιολογηθεί το δόντι κλινικά και ακτινογραφικά

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • θα πάτε στον θεράποντα οδοντιατρο να ολοκληρώσει την θεραπεία πριν επιμολυνθει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το δόντι μάλλον είναι για εξαγωγή

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Αμεσα σε οδοντίατρο. Το προβλημα ειναι μην εχει τερηδονιστεί και τελικά μην καταλήξει μη αποκαταστασιμο

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας, λογικά δεν κάνατε κάποια θήκη για να προστατεύσετε το δόντι αλλά κάποιο μεγάλο σφράγισμα που πιθανόν έσπασε. Πρέπει να το δείτε κλινικά κ ακτινογραφικά αν μπορεί να δεχτεί θήκη το δόντι σας για να το σώσετε. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Dr. med. dent. Τσάκωνα Τάνια

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Κηφισιά