• General topics
  • Submitted on 18/05/2023

Καλησπερα ειχαμε κανει απονευρωση σε πισω δοντι αλλα δεν ολοκληθηκε το αμελησα και δεν με πονεσε αλλο αλλα φετος μετα απο 2 χρονια μου εχει φυγει και ειναι σχεδον αδειο τι να κανω?

29 specialists answered

  • Οπωσδηποτε μια επισκεψη,για να αξιολογηθει η κλινικη κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Μάλλον θα χρειαστεί εξαγωγή εφόσον δε μπορεί να αποκατασταθεί

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Πανοραμική Ακτινογραφία και κλινική εξέταση μόνο...

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Καλο είναι να βγάλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια για να μπορεςουμε να δούμε αν το δοντι μπορεί να αποκατασταθεί πλέον με το τμήμα του που εχει απομείνει.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Να αναζητήσετε συνάδελφος να το αξιολογήσει αν μπορει να θεραπευτεί εκ νέου ή είναι πλέον για εξαγωγή

    Eyaggelinou Kyriaki

    Dentist

    Platia Attikis

  • Να την τελειώσετε γιατί στο τέλος θα το χάσετε το δόντι Ευχαριστώ

    Katsiva Afroditi

    Dentist

    Nea Ionia

  • Χρειάζεται να το δω για να απαντήσω. Ίσως πια να είναι για εξαγωγή.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,ΕΑΝ ΕΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΜΟ ΑΚΟΜΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Να επισκεφτείτε άμεσα τον οδοντίατρο.

  • Καλημέρα σας,
    Κακώς το αφήσατε, θα πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας να το δει κλινικά.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Να πάτε σε καποιον οδοντιατρο να το ελέγξετε οσο είναι ακόμα νωρίς για να μην χρειαστεί εξαγωγή το δόντι λόγω αμέλειας

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να επισκευθείτε τον οδοντίατρο που έχει ξεκινήσει τη θεραπεία.

  • Μαζί είχαμε κάνει?Πρέπει να ξανακαθαριστει το δόντι και να μπει φάρμακο.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Η απονεύρωση όπως περιγράφεται δεν έχει ολοκληρωθεί σαν θεραπεία ή το σφράγισμα ή και τα δύο μαζί.
    Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθείτε οδοντίατρο να αξιολογηθεί η κατάσταση του δοντιού γιατί δύο χρόνια είναι πολλά.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει ακτινογραφία στο συγκεκριμένο δόντι για να ελεγχθεί σε ποια κατάσταση βρίσκεται τώρα.Με βάση την ακτινογραφία να κριθεί αν μπορεί το δόντι να αποκατασταθεί.

    Kotoula - Pahygianni Alexandra

    Dentist

    Pallini

  • θα πρεπει να επισπευσετε την αποκατασταση

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • Καλημέρα ! Μου αναφέρετε ότι είχατε κάνει απόνευρωση που δεν ολοκληρώθηκε. Αν ολοκληρώσατε την απονεύρωση αλλά απλά δεν έγινε η μόνιμη έμφραξη δηλαδή το σφράγισμα, ισχύει ότι το προσωρινό εμφρακτικο υλικό επειδή δεν προσφέρει ερμητικό κλείσιμο έπεσε με αποτέλεσμα πιθανή επιμόλυνση. Αν δεν ολοκληρώθηκε η ενδοδοντικη θεραπεία δηλαδή η απονεύρωση τότε είναι απόλυτα βέβαιο πως υπάρχει επιμόλυνση, απαιτείται ακτινολογικός έλεγχος και προσπάθεια ολοκλήρωσης από εξειδικευμένο οδοντίατρο στις απονευρωσεις δηλαδή ενδοδοντολογο η κάποιον πολύ καλό γενικό οδοντίατρο

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Simopoulos Nikolaos

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kerkira (Corfu)

  • Αν το δόντι αυτό επιδέχεται θεραπείας θα πρέπει να το αξιολογήσουμε από κοντά κλινικά και ακτινογραφικά. Άλλως θα πρέπει να εξαχθεί.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Καλημέρα σας,αν το δόντι αποκαθίσταται, δηλαδή δεν έχει τερηδονιστεί μετά από τόσο καιρό , το πρωτόκολλο επιβάλει ο οδοντίατρος να επαναξιολογήσει την ενδοδοντική θεραπεία η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις χρήζει επανάληψης πριν την τελική αποκατάσταση.

    Tsikrikou Eleni

    Dentist

    Nea Ionia

  • H θεραπεια θα επρεπε να ολοκληρωθει.το οτι δεν ποναει δεν σημαινει οτι ειναι κ υγιες.κατα πασα πιθανοτητα το δοντι ειναι νεκρο κ μπορει να δημιουργηθει αποστημα κανοντας πονο.αυτο που σας εχει φυγει ειναι προφανως το προχειρο σφραγισμα,αφου δεν εχει τελειωσει η ενδοδοντικη θεραπεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπερα σας! Ειχατε κάνει την απονεύρωση στο ιατρείο μου εννοείτε;;; Οπως και να έχει, σε ένα δόντι του οποίου η θεραπεία έμεινε στη μέση,και για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, επιβάλλεται να επαναληφθεί η θεραπεία από την αρχή,ώστε να καθαρισθει εκ νέου και να γίνει στείρο μικροβίων πριν σφραγισθει μόνιμα!!!!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλό είναι να κλείσετε ένα ραντεβού τη για να δείτε κλινικά και ακτινογραφικά σε τι κατάσταση βρίσκεται και αν είναι αποκαταστήσιμο

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Πιθανά το δόντι θα έχει υποστεί επιμόλυνση εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης της ενδοδοντικής θεραπείας.
    Καλό θα ήταν λοιπόν,να αξιολογηθεί η τωρινή κατάσταση του και να γίνει έμφραξη το συντομότερο δυνατόν, ώστε να παραμείνει στον φραγμό, χωρίς άλλα προβλήματα!!

    Varikos THomas

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρό σας να επαναξιολογηθεί το δόντι κλινικά και ακτινογραφικά

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • θα πάτε στον θεράποντα οδοντιατρο να ολοκληρώσει την θεραπεία πριν επιμολυνθει

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Το δόντι μάλλον είναι για εξαγωγή

    Pilidou Olga

    Dentist

    Vironas

  • Αμεσα σε οδοντίατρο. Το προβλημα ειναι μην εχει τερηδονιστεί και τελικά μην καταλήξει μη αποκαταστασιμο

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλησπέρα σας, λογικά δεν κάνατε κάποια θήκη για να προστατεύσετε το δόντι αλλά κάποιο μεγάλο σφράγισμα που πιθανόν έσπασε. Πρέπει να το δείτε κλινικά κ ακτινογραφικά αν μπορεί να δεχτεί θήκη το δόντι σας για να το σώσετε. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Tsakona Tania DDS, Dr.med.dent

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Kifisia