• Υπνοθεραπεία
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω..από το 2021 έχω παρατηρήσει σπάνια βέβαια αλλά μου συμβαίνει το εξής: λίγο μετά αφότου με έχει πάρει ο ύπνος,νιώθω ότι είμαι ξύπνια και ότι ανοίγω τα μάτια μου και βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν..χθες πχ λίγη ώρα αφότου με πήρε ο ύπνος ένιωθα ότι είχα ανοιχτά τα μάτια μου και έβλεπα ένα τρομακτικό έντονο.. αμέσως τρόμαξα και έβαλα τις φωνές.. μετά κατάλαβα ότι δεν υπήρχε..τι μπορεί να είναι; Έχω παρατηρήσει ότι μου συμβαίνει όταν έχω θέματα με ζαλάδες, πονοκεφάλους κτλπ ( γτ ταλαιπωρουμαι συχνά από τέτοια συμπτώματα) ή όταν κάνω αρνητικές σκέψεις ,όταν με απασχολεί ή στεναχωριέμαι για κάτι και το σκέφτομαι έντονα...δεν πρέπει να θεωρούνται όνειρα γτ νιώθω ότι είναι πολύ αληθινά.. πρόκειται για υπναγωγικη παραίσθηση? Είναι φυσιολογικό?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά, ζαλάδες και πονοκέφαλοι χρήζουν ιατρικής επίβλεψης, άσχετα εάν μπορεί να προέχονται κι από υπερένταση. Ως Coach & Σύμβουλος όμως, καθώς έχω εντρυφήσει στο θέμα της ηρεμίας, που είναι καθοριστικός παράγοντας στον ύπνο και στην υγιή ροή της ζωής, θεωρώ, ότι είναι απαραίτητο να κάνετε συχνά επανεκκίνηση της σκέψης σας, και να αδειάζετε τη ζωή σας από ό,τι σας βαραίνει ή δεν προλαβαίνετε, ώστε να επέρχεται ανακούφιση και αρμονία. Οι ασκήσεις αυτογνωσίας, συμβάλλουν στην ενεργειακή ενδυνάμωση, ενεργοποιούν την αυτοπεποίθηση, και εξαλείφουν τους συνειδητούς ή υποσυνείδητους φόβους - φοβίες, οι οποίες, προκαλούν αναστάτωση στον ύπνο.

    Πασχάλη Έφη

    Life coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης - Ιδρύτρια του Κέντρου Δημιουργικής Σταδιοδρομίας

    Αμπελόκηποι

  • Δεν είμαι σίγουρος αν έχετε παραισθήσεις, ή ίσως είστε μέντιουμ και μπορείτε να δείτε πνεύματα.
    Μάλλον έχετε τραύμα και θα πρέπει να κοιτάξετε να θεραπεύσετε το τραύμα και τις αρνητικές σκέψεις σας. Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι τώρα? Το life coaching μπορεί να σας βοηθήσει, προτείνω επίσης το EFT tapping, την ύπνωση, τον διαλογισμό και την αναπνοή breathwork. Το τραύμα αποθηκεύεται στο σώμα, οτιδήποτε έχει κίνηση βοηθάει και ο αθλητισμός είναι επίσης πολύ σημαντικός.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο