• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα, είμαι γυναίκα 48 ετών, έχω την χοληστερίνη 357, LDL 258, και την τριγλυκερίδια 228 τη να κάνω

9 ειδικοί απάντησαν

  • Επίσκεψη σε καρδιολόγο

    Κουτάγιαρ Ιωσήφ

    Καρδιολόγος

    Περιστέρι

  • Έλεγχο αθηροσκληρυνσης και θεραπεία άμεσα.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Θα χρειαστεί αγωγή με στατινη

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Πετράλωνα

  • Πρέπει να ξεκινήσετε άμεσα φαρμακευτική αγωγή.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Οπωσδήποτε φαρμακευτική αγωγή στη μέγιστη δοση

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, η 1η κίνηση που πρέπει να κάνετε είναι να ελέγξετε το θυρεοειδή σας. Αν είναι φυσιολογικός η 2η να ρωτήσετε τους συγγενείς σας αν έχουν επίσης τόσο υψηλές τιμές χοληστερίνης και αν δεν έχουν ελεγχθεί να ελεγχθούν. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ύπαρξης κληρονομικής χοληστερίνης στο γενεαλογικό σας δένδρο, μιας πάθησης γνωστής ως ετερόζυγη οικογενής υπερχοληστερολαιμία. Την ολοκληρωμένη διάγνωση όμως και την ορθή θεραπευτική αντιμετώπιση θα την κάνει ο γιατρός σας. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρέπει να το αγνοήσετε.

    Βαλανίκας Ευριπίδης

    Παθολόγος

    Συκιές

  • Καλησπέρα, λόγω του νεαρού της ηλικίας σας είναι πιθανό να υπάρχει κάποια κληρονομική διαταραχή των λιπιδίων. Καλό είναι να γίνει κλινική εκτίμηση, αξιολόγηση όλως των παραγόντων κινδύνου για να βρεθεί η κατάλληλη αντιμετώπιση

    Μιχαλακέας Χρήστος

    Καρδιολόγος

    Βριλήσσια

  • Οπωσδήποτε χάπι για την χοληστερίνη

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειαζεστε φαρμακευτικη αγωγη αμεσα αλλα και διερευνηση! Επισκετειτε παθολογο!

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός