• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 22/05/2023

Hdl 64 Ldl147 Παίρνω και χάπι lipidor 20 mg 70kg Κάνω ήπια άσκηση,περπατάω 25χμ την εβδομάδα Τι πρέπει να κανω

7 ειδικοί απάντησαν

  • ΙΣΩΣ ΤΙΤΛΟΠΟΙΗΣΗ Η ΑΛΛΑΓΉ ΤΗΣ ΑΓΩΓΉΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Πρέπει να αυξήσετε τη δόση στα 40mg

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Δεν αναφέρετε ηλικία, φύλο, αν καπνίζετε... Η LDL πρέπει να μειωθεί τουλα΄χιστον στα 115 mg, επομένως πρέπει να αυξήσετε τη δόση του φαρμάκου και να ακολουθήσετε ελαφρά σε λίπη διατροφή

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερη δόση υπολιπιδαιμικού φαρμάκου.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Να αυξήσεις αρχικά τη δόση του Lipitor στα 40 mg. Να διατηρείς bmi 20-25. Ιδανικά 150 λεπτά την εβδομάδα περπάτημα και σωστή διατροφή.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Χρειάζεται να αξιολογηθείτε ξανά από παθολόγο γιατί δεν έχετε φτάσει το στόχο σας στην LDL. υπάρχει κατάταξη με βάσει την οποία οι ασθενείς κατατάσσονται σε χαμηλού μετρίου ή υψηλού κινδύνου για καρδιαγγεικα συμβάματα κ βάσει αυτού βγαίνει ο στόχος για την LDL.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Να σταματήσεις το κάπνισμα αν καπνιζεις και να χάσεις κιλά αν έχεις BMI πάνω από 25

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος