• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 01/03/2024

49 χρόνων σε εμμηνόπαυση χοληστερίνη 274 τριγλυκερίδια 136 hdl 51 ldl 195 .συμβουλή από παθολόγο για διατροφή για αρχή.τι πιστεύετε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας,

    η εμμηνόπαυση συνδέεται με αύξηση του καρδιαγγειακού κινδύνου των γυναικών.
    Aκόμα και αν θεωρήσουμε ότι βρίσκεστε κατά τα άλλα σε ομάδα χαμηλού καρδιαγγειακού κινδύνου (δηλαδή έχετε φυσιολογική πίεση και σάκχαρο νηστείας, φυσιολογικό BMI, αρνητικό οικογενειακό ιστορικό πρώιμης καρδιαγγειακής νόσου, καλό έλεγχο του stress, φυσιολογική νεφρική λειτουργία), oι ασθενείς με LDL >190mg/dl συστήνεται όχι μόνο να προσέχουν την διατροφή τους και να ασκούνται, αλλά και να λαμβάνουν αγωγή με στατίνη με στόχο τον υποδιπλασιασμό της τιμής της.

    Με εκτίμηση,
    Ευρύκλεια Βασιλάκη
    Καρδιολόγος MD MSc

    Βασιλάκη Ευρύκλεια

    Καρδιολόγος

    Ιωάννινα

  • Και εγώ συνήθως το ίδιο συμβουλεύω τους ασθενείς μου όμως στην δική σου περίπτωση η χοληστερίνη είναι σε τέτοιο βαθμό που μόνο η διατροφή δεν φτάνει.Εγω θα έλεγα φαρμακευτική αγωγή και διατροφή εξ αρχης

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Με αυτές τις τιμές πιστεύω πως η διατροφή από μόνη της δε θα προσφέρει πολλά. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες βέβαια που πρέπει να λάβουμε υπόψη όπως το κάπνισμα και το οικογενειακό ιστορικό

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Πετράλωνα

  • Η σωστή διατροφή μαζί με άσκηση μπορούν να μειώσουν 15-20% την κακή χοληστερίνη. Σε εσάς ειναι 195 που πρακτικά σημαινει ότι μονο με αυτά δεν πετυχαίνεται τον στόχο. Άρα μοιραία η σύσταση ειναι για εξ αρχής έναρξη αγωγής με συνδιασμο στατινης εζετιμιμπης.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια