• Χολή
  • Υποβλήθηκε 09/06/2023

Νοσηλεύτικα με οξεία παγκρεατίτιδα λόγω χολολιθίασης έκανα μαγνητικη και υπέρηχο πριν πάρω εξητηριο η μαγνητική έδειξε όλα καλά με τα όργανα και το πάγκρεας ο υπέρηχος ότι έχω λάσπη στη χολή!οι χειρουργοί του νοσοκομείου μου είπαν ότι δεν είναι επειγον να κάνω διατροφή και μπήκα σε λίστα αναμονής για χειρουργείο!Είχα πάει στα επείγοντα με έντονη δυσπεψία χωρίς πόνο ούτε και τώρα πονάω!Ποια η γνώμη σας παρακαλώ; Ευχαριστώ!

13 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως οι ασθενείς χειρουργούνται εντός 72 ωρών από την εισαγωγή με βάση τις κατευθυντήριες οδηγίες της βιβλιογραφίας. Σε περίπτωση που δε γίνει το χειρουργείο κατά τη διάρκεια της νοσηλείας για παγκρεατίτιδα θα πρέπει να γίνει μετά από 6-8 εβδομάδες αφού έχει προηγηθεί νέο υπέρηχο και ίσως μαγνητική χολαγγειοπαγκρεατογραφία MRCP. Είμαστε στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Γεια σας! Η αιτία της παγκρεατίτιδας είναι οι πέτρες στην χολή σας. Οπότε το αίτιο (η χολολιθιαση) παραμένει στο σώμα σας και δεν μπορεί κανείς να σας εγγυηθεί ότι μέχρι να χειρουργηθείτε δεν θα πάθετε ξανά παγκρεατίτιδα. Επομένως όσο πιο σύντομα υποβληθείτε σε λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή τόσο το καλύτερο.

    Δρ. Κόκκαλης Μάριος - Κωνσταντίνος

    Γενικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Από τη στιγμή που πάθατε παγκρεατίτιδα λόγω της χολολιθίασης, πρέπει να χειρουργηθείτε για την χολή σας καθώς υπάρχουν πολλές πιθανότητες υποτροπής.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Θα πρέπει:
    1ον να υποβληθείτε σε μία γαστροσκόπηση και
    2ον να υποβληθείτε σε αφαίρεση της χοληδόχου κύστης (αδιαπραγμάτευτο).

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Κάνατε παγκρεατίτιδα από την μπορώ να καταλάβω λόγω του λίθου που πέρασε. Αφού ηρεμήσει η περιοχή πρέπει να βγάλετε την χοληδόχο κύστη έτσι ώστε να απομακρυνθεί το ενδεχόμενο για μία μελλοντική υποτροπή χολοκυστίτιδας ή Παγκρεατίτιδας.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Η κατάλληλη χρονική στιγμή της χολοκυστεκτομής εξαρτάται από το βαθμό σοβαρότητας της παγκρεατίτιδας που περάσατε που μπορεί να εκτιμηθεί από τις εξετάσεις σας. Γενικότερα, ακολουθείται η τάση σε ασθενείς με σοβαρή παγκρεατίτιδα να αναβάλλεται η χολοκυστεκτομή για κάποιες εβδομάδες, ενώ σε ασθενείς με ήπια - μέτρια παγκρεατίτιδα να χειρουργούνται νωρίτερα με σκοπό την αποφυγή υποτροπής της παγκρεατίτιδας και την αποφυγή των άλλων επιπλοκών που μπορεί να προκαλέσει η χολολιθίαση. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται εξατομίκευση και μελέτη της κατάστασης σας και των εξετάσεων σας για τη λήψη της απόφασης. Περαστικά! Στη διάθεση σας!

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εξαρταται τη λιστα αναμονης,σιγουρα, αν ειναι σε λιγο καιρο δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα και φυσικα εξυπακουεται οτι ακολουθειτε αυστηρα αλιπο διαιτα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται διατροφή χαμηλή σε λιπαρά και με εύπεπτα λαχανικά και μικρά γεύματα.
    Και το συντομότερο χειρουργείο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Βάσει διεθνών κατευθυντήριων οδηγιών συστήνεται άμεση λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή, έπειτα απο οξεία παγκρεατίτιδα, χολολιθιασικής αιτιολογίας.

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Δυό μήνες μετά την παγκρεατίτιδα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ επέμβαση λαπαροσκοπικής χολοκυστεκτομής.

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ "ΛΑΣΠΗΣ" ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΙΩΣΑΤΕ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ!

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Από τη στιγμή που κάνατε παγκρεατίτιδα τουλάχιστον μία φορά από λίθους ή στερεό περιεχόμενο (λάσπη) στην χοληδόχο κύστη, καλό θα είναι να προχωρήσετε σε χειρουργική επέμβαση (λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή) το συντομότερο δυνατόν. Η επόμενη παγκρεατίτιδα μπορεί να μην είναι τόσο ήπια όσο την πρώτη φορά. Και δεν μπορείτε να ξέρετε πότε θα είναι το επόμενο επεισόδιο.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αγαπητέ κύριε/κυρία, Οι θεράποντες ιατροί σας είναι αυτοί που γνωρίζουν την κατάσταση (άρα το επείγον ή μη του θέματος) και γι'αυτό δεν σας έβαλαν σε επείγον χειρουργείο αλλά σε προγραμματισμένο.
    Σίγουρα θα σας εξήγησαν πως, σε αναμονή του χειρουργείου σας, εάν επανεμφανισθούν οποιαδήποτε ΟΞΕΑ συμπτώματα, θα πρέπει να πάτε πάλι άμεσα στα επείγοντα για νέα εκτίμηση της κλινικής σας εικόνας.
    Εύχομαι καλό χειρουργείο και γρήγορη ανάρρωση!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα