• Χολή
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

Καλησπέρα ο πατερας μου εχει λάσπη στην χολη δεν έχει συμπτώματα ωστόσο το παρακολουθουμε. Ο πατέρας μου έχει πάθει εγκεφαλικό και έχει σοβαρά κινητικά προβλήματα είναι με 81%αναπηρια. Η καρδιά του ωστόσο είναι εντάξει. Θα ήταν επικίνδυνο να κάνει χειρουργείο; κάθε ποσο διάστημα θα πρπει να κάνει υπερηχο; ευχαριστώ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν η χοληδόχος κύστη περιέχει λίθους ή ίζημα(λάσπη) η μοναδική θεραπευτική αντιμετώπιση είναι η ανοικτή ή η λαπαροσκοπική χολ/μη.
    Όταν υπάρχουν συνοδά προβλήματα από το αναπνευστικό, απο το καρδαγγειακό κοκ πρέπει να αποφασίζει ο θεράπων ιατρός την θεραπευτική προσπέλαση κατά περίπτωση.
    Αυτό που πρέπει να είναι ξεκάθαρο είναι οτι η μόνη θεραπεία της χολολιθίασης ειναι η χειρουργική εκτομή ( λαπαροσκοπική ή ανοικτή όπου απαιτείται)

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Ο πατέρας σας θα πρέπει να πάρει θεραπεία για τη λάσπη στην χολή του.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αν δεν είναι συμπτωματικός δεν χρειάζεται χειρουργείο

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • παιζει ρολο η καρδιακη λειτουργια ,τι μεγεθους πετρες και που αναδεικνυονται στους υπερηχους .Αν δεν θεωρει ο γιατρος του επειγουσα την επεμβαση,χρησιμοτερο θα ηταν να μη βιαστει να υποβληθει σ αυτην.

    Σεβαστόπουλος Σταύρος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η λάσπη και τα μικρά πετραδάκια είναι πιο επικίνδυνα από τις πέτρες γιατί μπορεί να φύγουν και να κάνουν παγκρεατιτιδα. Αν σας κάνει συμπτώματα καλό είναι να χειρουργηθεί προγραμματισμένα. Υπέρηχο κάθε 6ηνες

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Οχι δυναται να χειρουργηθει εφοσον αναπνευστικα και καρδιολογικα ειναι υγιης

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Οποιουδήποτε είδους στερεό περιεχόμενο σχηματισμένο μέσα στην χοληδόχο κύστη (λάσπη ή λίθοι), μπορεί να προκαλέσει προβλήματα. Πρέπει να επισκεφτείτε Χειρουργό και να συζητήσετε το ενδεχόμενο χειρουργικής επέμβασης

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Απάντηση μπορεί να δώσει ο αναισθησιολόγος που θα κοιμήσει τον ασθενή.Μπορεί να γίνει επισκληρίδιος αναισθησία.Η λάσπη έχει κινδύνους,πρέπει να γίνει επέμβαση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΧΟΛΙΚΗΣ ΛΑΣΠΗΣ, U/S ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑ 6ΜΗΝΟ (ΓΙΑ ΠΙΟΣΥΧΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ). Η ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΧΟΛΟΚΥΣΤΕΚΤΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΘΕΝΟΥΣ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Όλα όσα αναφέρετε είναι ασαφή. Απευθυνθείτε σε ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ή/και αναισθησιολόγο να τους ΔΕΙΞΕΤΕ ΟΛΕΣ τις αιματολογικές εξετάσεις/φάρμακα/απεικονιστικές και να εξετάσουν οι ίδιοι τον πατέρα σας κλινικά για να αποφανθούν επί του θέματος.
    Με μηνύματα στο διαδίκτυο δεν διασφαλίζεται η ασφάλεια του μπαμπά σας.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα