• Χολή
  • Υποβλήθηκε 05/10/2023

Καλημέρα... Πριν έξι μήνες μου βρήκαν έναν πολυποδας στη χολή 3.5 χιλιοστά... Μου είπαν επανελενχο στους 9 μήνες αλλά εγώ θέλω τώρα πάλι να τον ελενξο... Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να εξελιχθεί σε καρκινο

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας υπάρχει διαβάθμιση για τους πολύποδες στην χολη και πρωτόκολλο που ακολουθούμε. Πρέπει να μιλήσετε κατιδίαν με χειρούργο.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Τις πιο πολλές φορές δεν είναι γνήσιοι πολύποδες αλλά χοληστερινικοι. Σε περίπτωση που είναι γνήσιοι το όριο είναι 15mm .

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Οι πολύποδες της χολής αρχικά παρακολουθούνται ανά 6μηνο. Ο λόγος είναι ότι ένας αρχόμενος καρκίνος της χοληδόχου κύστης μπορεί αρχικά να μοιάζει με πολύποδα. Οπότε αν οι πολύποδες μεγαλώνουν ή γίνονται περισσότεροι προχωράμε προληπτικά σε χειρουργείο. Κατά τα άλλα οι πολύποδες δεν εξελίσσονται σε καρκίνο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. ΚΑΛΕΣΤΕ ΓΙΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Οι πολύποδες στην χολή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι καλοήθεις και συστήνεται επανέλεγχος κάθε 1-2 χρόνια.

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Μ αυτό το μέγεθος του πολύποδα θα πρέπει να κάνετε επανέλεγχο μετά από ένα διαστημα ενός έτους και να δείτε αν έχει αυξηθεί το μεγεθός του.
    Αν πλησιάζει το μεγεθος του πολύποδα τα 10 χιλιοστά τότε θα πρέπει να γίνει λαπαροσκοπική χολ/μή .

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Η πιθανοτητα ειναι μικρη αλλα αν αυξανεταιτο μεγεθος του αισθητα τοτε θα πρεπει να αφαιρεθει-πανω απο 1εκ πρεπει να αφαιρεθει οπωσδηποτε

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ο "πολύποδας" που γράφει ο ακτινολόγος στο υπερηχογράφημα είναι η αρχή μιάς πολύ μικρής πετρούλας-λίθου.Το γράφει έτσι η διάγνωση διότι όταν μετακινείται ο εξεταζόμενος αυτό μένει κολλημένο στο τοίχωμα της χοληδόχου κύστης.Μεγαλώνοντας αυτός ο λίθος,έχει βάρος ξεκολάει από το τοίχωμα,μετακινείται και ο ακτινολόγος γράφει λίθος! Επανέλεγχος λοιπόν γιά να δούμε αν μεγαλώνει,ή ο ένας πολύποδας γίνονται περισσότεροι.Τότε είναι καλό να γίνει λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή,Νωρίτερα,παρά να περιμένετε να γίνουν οι επιπλοκές της χολολιθίασης : ίκτερος,πυρετός,χολοκυστίτιδα,κωλικός,ακόμη και η άσχημη παγκρεατίτιδα!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ελέγξτε το τώρα και συζητήστε με έναν ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ που θα απαντήσει όλες τις απορίες σας (π.χ. ανάγκη χολοκυστεκτομής ή παρακολούθηση με υπερηχογραφήματα) σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες των χειρουργών.
    Συνήθως ένδειξη για πιθανή αφαίρεση της χοληδόχου είναι το όριο των 6 χιλιοστών.
    Μιλήστε με τον χειρουργό σας που θα σας κατεθύνει υπεύθυνα!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα