• Χολή
  • Υποβλήθηκε 09/03/2024

Είμαι 61 ετών σ τυχαίο έλεγχο τσεκ απ' Μ υπέρηχο μ βρήκαν ολιγαριθμους λίθους σ χολη χωρίς ν είχα κάποιο σύμπτωμα . Επίσης έχω μια μικρή ομφαλοκήλη. Πώς αντιμετωπιζονται

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αντιμετωπίζονται στο ίδιο χειρουργείο λαπαροσκοπικα

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε Χειρουργό για να σας εξηγήσει τι ακριβώς είναι η χολολιθίαση και αν χρειάζεται να υποβληθείτε σε χολοκυστεκτομή. Στην περίπτωση που χρειάζεστε χειρουργείο, μπορεί ταυτόχρονα να αποκατασταθεί και η ομφαλοκήλη.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πιθανότατα χρειάζεστε επέμβαση, αλλά έχει να κάνει και με το μέγεθος των λίθων και της ομφαλοκήλης.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Λαπαροσκοπικα η χολολιθιαση με μικρη τομη ανοικτα η ομφαλοκηλη αν ειναι μικρη

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η μικρή ομφαλοκήλη αν σας ενοχλει αντιμετωπίζεται με μικρή επέμβασδη ρουτίνας. Οι λίθοι στην χολή δεν χρειάζονται απαράιτητα θεραπεία αν δεν προκαλόυν συμπτώματα αλλά εάν έχετε ενοχλήσεις τότε η αντιμετώπιση είναι με λαπαροσκοπική αφαίρεση. Επίσης μπορούμε να αντιμετωπίσυομε και τα δυο προβλήματα ταυτόχρονα με μια λαπαροσκοπική επέμβαση ρουτίνας.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Με ταυτόχρονη λαπαροσκοπική επεμβαση

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Με επέμβαση και τα δύο

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Με επίσκεψη σε έναν χειρουργό ο οποίος θα σας καθοδηγήσει υπεύθυνα!
    Με τιο καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα