• Χολή
  • Υποβλήθηκε 15/05/2024

Καλησπέρα σας πριν δύο μήνες βρέθηκαν μικρές πέτρες στην χολή και προγραματηθηκε χειρουργείο χολοκυστεκτομής.πριν το χειρουργείο έγιναν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις μιας και είχα ανεβασμένα τα ηπατικά ένζυμα ( όλες οι αίματος για ηπατίτιδες κ αντισώματα καθώς και mrcp) . αφού έγινε το χειρουργείο μετά από ένα μήνα ξανά έκανα εξετάσεις αίματος και συνεχίζουν τα είναι ανεβασμένα τα ηπατικά ένζυμα και υπέρηχο ο οποίος βγήκε καθαρός. Που μπορεί να οφείλεται? Έχω μιλήσει με την γιατρό αλλά θα ήθελα κ μια επιπλέον γνώμη. Ευχαριστώ!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Να σας δει ένας ηπατολογος

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Για να έχετε ανεβασμένα ηπατικά και μετεγχειρητικά είτε εξ'αρχής η αιτία ήταν άλλη και όχι οι πέτρες (οι οποίες απλά ήταν τυχίο εύρημα χωρίς να ενοχλούν) ή υπάρχει κάποια μετεγχειρητική επιπλοκή είτε έχετε ακόμα πέτρες στον χοληδόχο πόρο. Αν δεν δω τις εξετάσεις σας πριν και μετά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αν είναι βελτιωμένες οι εξετάσεις μετά την επέμβαση τότε χρειάζεται υπομονή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι