• Χολή
  • Υποβλήθηκε 28/06/2023

Εδώ κ κάποια χρόνια, συνήθως μετά από κάποιο λιπαρό γεύμα εχω πόνο ψηλά στην κοιλιά δεξιά. Έχω κανει 4 φορές υπέρηχο, όλοι καθαροί, ο τελευταίος έδειξε λίγο ίζημα. Έκανα μαγνητική και MRCP και μου έδειξε αδενομυωση. Ο πόνος μου δεν είναι οδυνηρός, απλά όταν με πιάνει νιώθω την περιοχή πρησμένη. Τι να κάνω;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή, αν έχετε πρόβλημα με τη χοληδόχο κύστη

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Από αυτά που μου περιγράφετε, έχετε απόλυτη ένδειξη λαπαροσκοπικής χολοκυστεκτομής. Το χειρουργείο αυτό σε έμπειρα χέρια είναι εξαιρετικά ακίνδυνο και ανώδυνο και δεν πρέπει να σας ανησυχεί.

    Δρ. Κόκκαλης Μάριος - Κωνσταντίνος

    Γενικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Θα πρέπει να μιλήσετε και με τον γαστρεντερολόγο σας για πιθανή παλινδρόμηση και τα αίτια αυτής. Και βέβαια λόγω της αδενομυωσης στη χολή θα πρέπει να αφαιρέσετε την χολή σας λαπαροσκοπικά βέβαια για αποφυγή περαιτέρω επιπλοκών.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Πιθανότατα χρειάζεστε χολοκυστεκτομή. Ωστόσο δεν είναι βέβαιο πως αυτά τα ενοχλήματα προέρχονται από την χοληδόχο κύστη. Πρέπει να υποβληθείτε σε περαιτέρω έλεγχο.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Προχωρήστε οπως σας ανέφερα και παραπανω σε λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν τα συμπτώματα είναι αρκετά συχνά και έντονα, να συζητήσετε με ένα χειρουργό πιθανή αφαίρεση της χοληδόχου κύστης

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα τα πορίσματα όλων των απεικονιστικών εξετάσεων (υπερηχογράφημα, αξονική και μαγνητική τομογραφία κλπ) αναφέρουν με τι μοιάζει μια ατομική ανωμαλία που φαίνεται και όχι τι είναι. Όπως και να έχει, όταν αναδεικνύεται στερεό σχηματισμένο περιεχόμενο μέσα στην χοληδόχο κύστη και συνυπάρχουν συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρετε, χρειάζεται χειρουργική αντιμετώπιση (αφαίρεση της χοληδόχου κύστης - καπαροσκοπικηπ χολοκυστεκτομή). Στην συντριπτική πλειοψηφία το περιεχόμενο αυτό είναι λάσπη ή πέτρες, ανεξαρτήτως με τι μοιάζει στον απεικονιστικό έλεγχο.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα. Η συμπτωματολογία που έχετε καθώς και το ίζημα εντός της χοληδόχου κύστεως αποτελούν ένδειξη χειρουργικής αφαίρεσης αυτής. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία. Με εκτίμηση, Παναγιώτης Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Αγαπητέ ασθενή, μάλλον θα πρέπει να ξανακοιτάξετε την διάγνωση που αναγράφεται στην μαγνητική που κάνατε... Μία-δυό συλλαβές λάθος και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό πράγμα...

    ΕΑΝ αναφέρεσθε σε ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ (μήτρας), τότε πρέπει να μιλήσετε με τον γυναικολόγο σας.

    ΕΑΝ αναφέρεσθε σε ΑΔΕΝΟΜΥΩΜΑΤΩΣΗ (χοληδόχου κύστεως), τότε πρέπει να μιλήσετε με έναν χειρουργό που θα κρίνει εάν τα συμπτώματά σας δικαιολογούν χολοκυστεκτομή (αυτή γίνεται όταν η αδενοΜΥΩΜΑΤΩΣΗ γίνεται συμπτωματική).

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Θα ήθελα να σας εξετάσω.
    Μπορεί να είναι χολή, μπορεί και έντερο.
    Σίγουρα θα πρέπει να δοθεί λύση.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι