• Υστεροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 29/11/2022

Καλησπέρα σας, δυστυχως πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση. Στο ιστορικό μου υπάρχει δικερος μήτρα, μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα μπορούσε η υστεροσκοπηση να βοηθήσει στην περίπτωση μου, ώστε να μην ξανααντιμετωπισω μιαν αποβολή;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΔΙΚΕΡΩΣ ΜΗΤΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΔΙΦΡΑΓΜΑ ΟΤΙ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΝΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΑΙ ΤΗΝ ΕΜΓΥΤΕΡΥΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας έχει να κάνει ήδη καιρός μήτρα σχετικά και το διάφραγμα πόσο μεγάλο είναι και πόσο λεπτό χρειάζονται συμπληρωματικές εξετάσεις και αυτό ναι μπορεί να φτιαχτεί εν μέρει ή εξ ολοκλήρου με υστεροσκόπηση επεμβατική

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η παλινδρομος κύηση μπορεί οφείλεται σε πολλούς παράγοντες και οχι να ειναι το αποτέλεσμα της ανατομικής ανωμαλίας της μήτρας.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας!
    Η υστεροσκόπηση, ένα δεν έχει διενεργηθεί στο παρελθόν μπορεί να αποκλείσει με απόλυτη βεβαιότητα, ή να επιβεβαιώσει την παρουσία επιπρόσθετων ανωμαλιών διάπλασης της μήτρας, όπως για παράδειγμα ενός διαφράγματος. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αυτές οι ανωμαλίες, αν αποτελούν πράγματι το αίτιο της παλίνδρομης κύησης, μπορούν να αποκατασταθούν κατά τη διάρκεια της υστεροσκόπησης, χωρίς να απαιτηθεί νοσηλεία και με άμεση επάνοδο στις καθημερινές δραστηριότητες.

    Μπαλαφούτας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Για να σας απαντήσω σε κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχω μια εικόνα υπερηχογραφικη.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καταρχήν γίνεται μαγνητική κάτω κοιλιάς για να δούμε ακριβώς την μορφή της μήτρας και αν επιτρέπεται με υστεροσκοπιση να διορθώσουμε το ανατομικό πρόβλημα

    Κονδύλης Παύλος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άλιμος

  • ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΥΣΤΡΟΣΚΟΠΙΚΑ

    Ζαχέρ Λίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περαία

  • Αγαπητή φίλη.
    Η υστεροσκόπηση έχει ένδειξη στην περίπτωση που υπάρχει κάποιο διάφραγμα μήτρας, όπως λέγεται, το οποίο εμποδίζει την σύλληψη και μπορεί να αποκατασταθεί υστεροσκοπικά ή αν υπάρχει πολύποδας ενδομητρίου που αφαιρείται επίσης υστεροσκοπικά.
    Σε καθαρή δίκερη μήτρα, δε θα βοηθήσει η υστεροσκόπηση.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας, εάν όντως είναι δίκερως η μήτρα θέλει απλά υπομονή για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Το πρόβλημα είναι όταν υπάρχει διάφραγμα, αυτό λύνεται χειρουργικά.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα
    Λυπάμαι για την ατυχία που είχατε.
    Οι συγγενείς ανωμαλίες της μήτρας είναι πιθανό αίτιο αποβολής, ωστόσο δεν έχει αποδειχθεί ότι η προσπάθεια διόρθωσης (εκτος καποιων εξαιρέσεων) όπου είναι δυνατή βελτιώνει το αποτελεσμα.
    Μολαταυτα, θα ήταν χρήσιμο να υποβληθείτε σε υστεροσκοπηση αφενός για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση, αφετέρου για να αξιολογηθεί η ενδομητρικη κοιλότητα.
    Σε κάθε περίπτωση, έχετε κάθε λόγο να ελπίζετε ότι μια παλινδρομη κυηση δε θα ξανασυμβεί

    Μήτρου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η υστεροσκοπηση δεν θα βοηθησει ως προς την ανατομια της μητρας εφοσον εχει γινει διαγνωση με αλλες μεθοδους π.χ. μαγνητικη,σαλπιγγογραφια κ.α.
    Ωστοσο μπορει να βρει αλλα αιτια οσο αφορα το ενδομητριο εφοσον υπαρχει υποψια ή ενδειξη για αυτα.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    η διάγνωση δίκερης μήτρας αποτελεί μια ανατομική παραλλαγή, η οποία όντως μπορεί να προκαλέσει κάποια αποβολή. Η υστεροσκόπηση μπορεί να δώσει σημαντικές πληροφορίες σχετικά αλλα δεν είναι η μόνη εξέταση που πρέπει να γίνει στο πλαίσιο της διερεύνησης.
    Χρειάζεται γυναικολογικός έλεγχος από ειδικό σε θέματα αποβολών.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Είναι μια από τις εξετάσεις που κάνουμε κάποιες φορές βέβαια 90 τις εκατό από τις αποβολές είναι χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Έκανες καρυοτυπο στο υλικό της αποβολής; τι εβδομάδα ήταν; ποια η ηλικία σου; χρειάζονται αυτές και πολλές άλλες πληροφορίες για να κρίνει κάποιος αν αυτή είναι η ενδεδυγμενη αντιμετώπιση.. Και φυσικά τίποτα δεν μπορεί να αποκλείσει εντελώς το ενδεχόμενο να σου ξανατυχει καποια αποβολή καθώς αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει σε κάθε εγκυμοσυνη

    Αυγερινός Αντώνιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Μαβίλη

  • Στην πραγματικότητα σε μια δικερω μήτρα χρειαζόμαστε μαγνητική τομογραφία για να είμαστε σίγουροι ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος αποκατάστασης - λαπαροσκόπηση ή υστεροσκόπηση. Στόχος είναι η δημιουργία ενιαίας φυσιολογικής κοιλότητας μετά τη χειρουργική επέμβαση. Συχνότερα γίνεται περιορισμένη υστεροσκοπική διατομή του σημείου της ένωσης των δύο κεράτων. Η διατομή γίνεται με ταυτόχρονη λαπαροσκοπική καθοδήγηση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κοιτάξτε, να σας εξηγήσω όχι- νά σας συμβουλεύσω, όμως, να κάνετε υστεροσκόπηση, ναι ! Συνιστάται να κάνετε υστεροσκόπηση σε κάποιον ειδικό, που να ασχολείται με υπογονιμότητα! Μέ εκτίμηση,

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, η υστεροσκόπηση είναι μία διαδικασία κατά την οποία ελέγχεται το εσωτερικό της μήτρας. Το ερώτημα είναι αν έχετε δίκερο ή διαφραγματοφόρο μήτρα. Στην περίπτωση που έχετε δίκερο μήτρα η υστεροσκόπηση δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι. Από την άλλη αν έχετε ένα διάφραγμα στο εσωτερικό της μήτρας σας τότε με επεμβατική υστεροσκόπηση θα μπορούσε αυτό να αφαιρεθεί και ίσως να βοηθούσε σε μία επόμενη σύλληψη. Γενικά όμως έχετε στο μυαλό σας ότι μία παλίνδρομος κύηση είναι κάτι σύνηθες για το οποίο δεν χρειάζεται να επέμβουμε. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε μία εξατομικευμένη αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Η υστεροσκοπηση βοηθάει μόνο αν υπάρχει διάφραγμα το οποίο μπορεί να αφαιρεθη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Η παλίνδρομη κύησημπορεί να συμβεί ανεξάρτητα αν έχετε δίκερο μητρα ή όχι . Η υστεροσκόπηση θα συμβάλει στο εκτιμηθεί σωστότερα η ενδομητριλή κοιλότητα για μελλοντική κύηση. Σε ένα ποσοστό περίπου 15% η δίκερος μήτρα ενοχοποιείται ως αίτια για επαναλαμβανόμενες αποβολές οπως και για προώρότητα και ανεπάρκεια τραχήλου μήτρας.

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Για να διαπιστωθει ο βαθμος και να διορθωθει ταυτοχρονως.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη