• Hysteroscopy
  • Submitted on 29/11/2022

Καλησπέρα σας, δυστυχως πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση. Στο ιστορικό μου υπάρχει δικερος μήτρα, μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα μπορούσε η υστεροσκοπηση να βοηθήσει στην περίπτωση μου, ώστε να μην ξανααντιμετωπισω μιαν αποβολή;

19 specialists answered

  • Η ΔΙΚΕΡΩΣ ΜΗΤΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΔΙΦΡΑΓΜΑ ΟΤΙ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΝΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΑΙ ΤΗΝ ΕΜΓΥΤΕΡΥΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας έχει να κάνει ήδη καιρός μήτρα σχετικά και το διάφραγμα πόσο μεγάλο είναι και πόσο λεπτό χρειάζονται συμπληρωματικές εξετάσεις και αυτό ναι μπορεί να φτιαχτεί εν μέρει ή εξ ολοκλήρου με υστεροσκόπηση επεμβατική

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Η παλινδρομος κύηση μπορεί οφείλεται σε πολλούς παράγοντες και οχι να ειναι το αποτέλεσμα της ανατομικής ανωμαλίας της μήτρας.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Marousi

  • Καλησπέρα σας!
    Η υστεροσκόπηση, ένα δεν έχει διενεργηθεί στο παρελθόν μπορεί να αποκλείσει με απόλυτη βεβαιότητα, ή να επιβεβαιώσει την παρουσία επιπρόσθετων ανωμαλιών διάπλασης της μήτρας, όπως για παράδειγμα ενός διαφράγματος. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αυτές οι ανωμαλίες, αν αποτελούν πράγματι το αίτιο της παλίνδρομης κύησης, μπορούν να αποκατασταθούν κατά τη διάρκεια της υστεροσκόπησης, χωρίς να απαιτηθεί νοσηλεία και με άμεση επάνοδο στις καθημερινές δραστηριότητες.

    Μπαλαφούτας Δημήτριος

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Για να σας απαντήσω σε κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχω μια εικόνα υπερηχογραφικη.

    Hoursoglou Sotirios

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καταρχήν γίνεται μαγνητική κάτω κοιλιάς για να δούμε ακριβώς την μορφή της μήτρας και αν επιτρέπεται με υστεροσκοπιση να διορθώσουμε το ανατομικό πρόβλημα

    Κονδύλης Παύλος

    Gynecologist - Obstetrician

    Alimos

  • ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΥΣΤΡΟΣΚΟΠΙΚΑ

    Ζαχέρ Λίνα

    Gynecologist - Obstetrician

    Perea

  • Αγαπητή φίλη.
    Η υστεροσκόπηση έχει ένδειξη στην περίπτωση που υπάρχει κάποιο διάφραγμα μήτρας, όπως λέγεται, το οποίο εμποδίζει την σύλληψη και μπορεί να αποκατασταθεί υστεροσκοπικά ή αν υπάρχει πολύποδας ενδομητρίου που αφαιρείται επίσης υστεροσκοπικά.
    Σε καθαρή δίκερη μήτρα, δε θα βοηθήσει η υστεροσκόπηση.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλημέρα σας, εάν όντως είναι δίκερως η μήτρα θέλει απλά υπομονή για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Το πρόβλημα είναι όταν υπάρχει διάφραγμα, αυτό λύνεται χειρουργικά.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημέρα
    Λυπάμαι για την ατυχία που είχατε.
    Οι συγγενείς ανωμαλίες της μήτρας είναι πιθανό αίτιο αποβολής, ωστόσο δεν έχει αποδειχθεί ότι η προσπάθεια διόρθωσης (εκτος καποιων εξαιρέσεων) όπου είναι δυνατή βελτιώνει το αποτελεσμα.
    Μολαταυτα, θα ήταν χρήσιμο να υποβληθείτε σε υστεροσκοπηση αφενός για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση, αφετέρου για να αξιολογηθεί η ενδομητρικη κοιλότητα.
    Σε κάθε περίπτωση, έχετε κάθε λόγο να ελπίζετε ότι μια παλινδρομη κυηση δε θα ξανασυμβεί

    Μήτρου Σωτήριος

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Η υστεροσκοπηση δεν θα βοηθησει ως προς την ανατομια της μητρας εφοσον εχει γινει διαγνωση με αλλες μεθοδους π.χ. μαγνητικη,σαλπιγγογραφια κ.α.
    Ωστοσο μπορει να βρει αλλα αιτια οσο αφορα το ενδομητριο εφοσον υπαρχει υποψια ή ενδειξη για αυτα.

    Pantatosakis Emmanouil

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    η διάγνωση δίκερης μήτρας αποτελεί μια ανατομική παραλλαγή, η οποία όντως μπορεί να προκαλέσει κάποια αποβολή. Η υστεροσκόπηση μπορεί να δώσει σημαντικές πληροφορίες σχετικά αλλα δεν είναι η μόνη εξέταση που πρέπει να γίνει στο πλαίσιο της διερεύνησης.
    Χρειάζεται γυναικολογικός έλεγχος από ειδικό σε θέματα αποβολών.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Είναι μια από τις εξετάσεις που κάνουμε κάποιες φορές βέβαια 90 τις εκατό από τις αποβολές είναι χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Έκανες καρυοτυπο στο υλικό της αποβολής; τι εβδομάδα ήταν; ποια η ηλικία σου; χρειάζονται αυτές και πολλές άλλες πληροφορίες για να κρίνει κάποιος αν αυτή είναι η ενδεδυγμενη αντιμετώπιση.. Και φυσικά τίποτα δεν μπορεί να αποκλείσει εντελώς το ενδεχόμενο να σου ξανατυχει καποια αποβολή καθώς αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει σε κάθε εγκυμοσυνη

    Aygerinos Antonios

    Gynecologist - Obstetrician

    Platia Mavili

  • Στην πραγματικότητα σε μια δικερω μήτρα χρειαζόμαστε μαγνητική τομογραφία για να είμαστε σίγουροι ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος αποκατάστασης - λαπαροσκόπηση ή υστεροσκόπηση. Στόχος είναι η δημιουργία ενιαίας φυσιολογικής κοιλότητας μετά τη χειρουργική επέμβαση. Συχνότερα γίνεται περιορισμένη υστεροσκοπική διατομή του σημείου της ένωσης των δύο κεράτων. Η διατομή γίνεται με ταυτόχρονη λαπαροσκοπική καθοδήγηση.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Κοιτάξτε, να σας εξηγήσω όχι- νά σας συμβουλεύσω, όμως, να κάνετε υστεροσκόπηση, ναι ! Συνιστάται να κάνετε υστεροσκόπηση σε κάποιον ειδικό, που να ασχολείται με υπογονιμότητα! Μέ εκτίμηση,

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, η υστεροσκόπηση είναι μία διαδικασία κατά την οποία ελέγχεται το εσωτερικό της μήτρας. Το ερώτημα είναι αν έχετε δίκερο ή διαφραγματοφόρο μήτρα. Στην περίπτωση που έχετε δίκερο μήτρα η υστεροσκόπηση δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι. Από την άλλη αν έχετε ένα διάφραγμα στο εσωτερικό της μήτρας σας τότε με επεμβατική υστεροσκόπηση θα μπορούσε αυτό να αφαιρεθεί και ίσως να βοηθούσε σε μία επόμενη σύλληψη. Γενικά όμως έχετε στο μυαλό σας ότι μία παλίνδρομος κύηση είναι κάτι σύνηθες για το οποίο δεν χρειάζεται να επέμβουμε. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε μία εξατομικευμένη αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Η υστεροσκοπηση βοηθάει μόνο αν υπάρχει διάφραγμα το οποίο μπορεί να αφαιρεθη

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Η παλίνδρομη κύησημπορεί να συμβεί ανεξάρτητα αν έχετε δίκερο μητρα ή όχι . Η υστεροσκόπηση θα συμβάλει στο εκτιμηθεί σωστότερα η ενδομητριλή κοιλότητα για μελλοντική κύηση. Σε ένα ποσοστό περίπου 15% η δίκερος μήτρα ενοχοποιείται ως αίτια για επαναλαμβανόμενες αποβολές οπως και για προώρότητα και ανεπάρκεια τραχήλου μήτρας.

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Για να διαπιστωθει ο βαθμος και να διορθωθει ταυτοχρονως.

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli