• Υπογονιμότητα
  • Υποβλήθηκε 31/01/2023

Πως επηρέαζει η κατάψυξη ωαρίων μια γυναίκα; Είτε σωματικά είτε ψυχολογικα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, δεν επιρεάζει τη γυναίκα αν το θέλει πολύ. Θα της δώσει χαρά και ασφάλεια.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Σωματικά η διαδικασία είναι ταυτόσημη με τη διέγερση ωοθυλακιορρηξίας για εξωσωματική γονιμοποίηση. Κατακράτηση ύδατος, φούσκωμα και ήπιες κοιλιακές ενοχλήσεις είναι αναμενόμενες. Ψυχολογικά δεν θα επηρρεαστείτε. Εφόσον αποφασίσετε να προχωρήσετε στην διαδικασία καλέστε για ραντεβού και θα σας ενημερώσω εκτενώς. Σε γενικές γραμμές είναι διαδικασία ανώδυνη.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλημερα. Σωματικα δεν επηρεαζει, ισως ψυχολογικα ναι, ο καθενας αντιδραει διαφορετικα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η κρυοσυντήρηση ωαρίων αποτελεί πρακτικά το πρώτο μέρος ενός κύκλου όπως γίνεται και για την εξωσωματική γονιμοποίηση. Ακολουθείται συγκεκριμένο πρωτόκολλο ορμονοθεραπείας με συχνούς ορμονικούς και υπερηχογραφικούς ελέγχους και τελικά την ωοληψία με μέθη (δηλαδή τη συλλογή των ωαρίων). Αυτό μπορεί να επηρεάσει κάθε γυναίκα πολύ διαφορετικά. Πρέπει να συμβουλευτείτε γυναικολόγο που ασχολείται με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Ηθελημένη πράξη.. Οπότε δεν υπάρχουν ενοχές...

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν την επηρεάζουν κάπως είναι μία πολύ καλή σκέψη για μητέρες που σκέφτεται να κάνουνε παιδί αργότερα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Παρακάτω θα προσπαθήσω να δώσω μια γενική απάντηση στην ερώτηση σας με την ελπίδα να σας βοηθήσω όσο μπορώ.

    Ξεκινώντας λοιπόν με τις σωματικές επιπτώσεις, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι πριν από τη συλλογή των ωαρίων, θα πρέπει να πάρετε ορμόνες για να διεγείρετε τις ωοθήκες σας ώστε να παράγουν πολλά ωάρια. Αυτό μπορεί να προκαλέσει ορισμένα προσωρινά σωματικά συμπτώματα, όπως φούσκωμα, ήπιο πόνο στην κοιλιά και αλλαγές στη διάθεση που οφείλονται στις ορμονικές αλλαγές. Η διαδικασία λήψης των ωαρίων πραγματοποιείται υπό αναισθησία και είναι ανώδυνη. Μετά την ωοληψία, μπορεί να νιώσετε κάποιες ήπιες κράμπες και φούσκ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Η κατάψυξη ωαρίων είναι μια ασφαλής μέθοδος που δεν επηρεάζει σωματικά και ψυχολογικά τη γυναίκα, εκτός από περιπτώσεις με υποκείμενα νοσήματα.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Σωματικά, δεν υπάρχει κάποια επιβάρυνση. Ψυχολογικά εξαρτάται από την προσωπικότητα της κάθε γυναίκας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα