• Infertility
  • Submitted on 31/01/2023

Πως επηρέαζει η κατάψυξη ωαρίων μια γυναίκα; Είτε σωματικά είτε ψυχολογικα;

10 specialists answered

  • ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα, δεν επιρεάζει τη γυναίκα αν το θέλει πολύ. Θα της δώσει χαρά και ασφάλεια.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Σωματικά η διαδικασία είναι ταυτόσημη με τη διέγερση ωοθυλακιορρηξίας για εξωσωματική γονιμοποίηση. Κατακράτηση ύδατος, φούσκωμα και ήπιες κοιλιακές ενοχλήσεις είναι αναμενόμενες. Ψυχολογικά δεν θα επηρρεαστείτε. Εφόσον αποφασίσετε να προχωρήσετε στην διαδικασία καλέστε για ραντεβού και θα σας ενημερώσω εκτενώς. Σε γενικές γραμμές είναι διαδικασία ανώδυνη.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλημερα. Σωματικα δεν επηρεαζει, ισως ψυχολογικα ναι, ο καθενας αντιδραει διαφορετικα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Η κρυοσυντήρηση ωαρίων αποτελεί πρακτικά το πρώτο μέρος ενός κύκλου όπως γίνεται και για την εξωσωματική γονιμοποίηση. Ακολουθείται συγκεκριμένο πρωτόκολλο ορμονοθεραπείας με συχνούς ορμονικούς και υπερηχογραφικούς ελέγχους και τελικά την ωοληψία με μέθη (δηλαδή τη συλλογή των ωαρίων). Αυτό μπορεί να επηρεάσει κάθε γυναίκα πολύ διαφορετικά. Πρέπει να συμβουλευτείτε γυναικολόγο που ασχολείται με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Ηθελημένη πράξη.. Οπότε δεν υπάρχουν ενοχές...

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Δεν την επηρεάζουν κάπως είναι μία πολύ καλή σκέψη για μητέρες που σκέφτεται να κάνουνε παιδί αργότερα

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας. Παρακάτω θα προσπαθήσω να δώσω μια γενική απάντηση στην ερώτηση σας με την ελπίδα να σας βοηθήσω όσο μπορώ.

    Ξεκινώντας λοιπόν με τις σωματικές επιπτώσεις, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι πριν από τη συλλογή των ωαρίων, θα πρέπει να πάρετε ορμόνες για να διεγείρετε τις ωοθήκες σας ώστε να παράγουν πολλά ωάρια. Αυτό μπορεί να προκαλέσει ορισμένα προσωρινά σωματικά συμπτώματα, όπως φούσκωμα, ήπιο πόνο στην κοιλιά και αλλαγές στη διάθεση που οφείλονται στις ορμονικές αλλαγές. Η διαδικασία λήψης των ωαρίων πραγματοποιείται υπό αναισθησία και είναι ανώδυνη. Μετά την ωοληψία, μπορεί να νιώσετε κάποιες ήπιες κράμπες και φούσκ
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Η κατάψυξη ωαρίων είναι μια ασφαλής μέθοδος που δεν επηρεάζει σωματικά και ψυχολογικά τη γυναίκα, εκτός από περιπτώσεις με υποκείμενα νοσήματα.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Σωματικά, δεν υπάρχει κάποια επιβάρυνση. Ψυχολογικά εξαρτάται από την προσωπικότητα της κάθε γυναίκας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea