• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Καλησπερα!! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας ειμαι 29 και περιπου δυο χρονια ακουω την καρδια μου στα αυτια και εχω πολυ εντονο το αισθημα παλμων επισης οσες φορες περπαταω γρηγορα νοιωθω την καρδια μου οτι θα βγει εξω απο το σωμα και ιδρωνω σε μετρησεις με οξυμετρο εχω συνηθως 90-100 παλμους ακομα και σε κατασταση ηρεμιας εχω κανει τουλαχιστον 12 τριπλεξ και καρδιογραφηματα και ολοι μου λενε πως ολα ειναι φυσιολογικα σας παρακαλω πειτε μου απο που προερχονται αυτα τα συμπτωματα υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιο προβλημα που να μην εχει φανει ακομα και πως να το αντιμετωπισω συγγνωμη για το σεντονι πραγματικα υποφερω

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΧΟΛΤΕΡ ΡΥΘΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλά θα ήταν να ψάξεις τον θυρεοειδή αδένα.Αν η λειτουργία του είναι φυσιολογική κόβεις ΜΑΧΑΊΡΙ τον καφε και προσέχεις την διάρκεια και την ποιότητα του ύπνου σου.Επισης αν περνάς μια σχετικά πιεσμενη κατάσταση προσπαθείς να είσαι όσο πιο ψύχραιμη γινεται.Αν μετά από όλα αυτά συνεχίζουν οι σφυξεις σε ηρεμία να είναι πάνω από 90/min ξεκινάς λήψη β-αναστολεα(θα σου πει ο καρδιολόγος σου).Ξέχασα να αναφέρω μακριά από redbull,hell και άλλες παρόμοιες αηδιες

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω το άγχος σας. Το γεγονός οτι 12 τρίπλεξ και ανάλογα ΗΚΓ είναι φυσιολογικά, είναι τις περισσότερες φορές παρηγορητικό. Παθήσεις βαλβίδων, επίκτητης ή συγγενούς αιτιολογίας αποκλείονται συνήθως με τον υπέρηχο.
    Ωστόσο, υπάρχουν κι άλλες καταστάσεις που οδηγούν σε αίσθημα παλμών που δεν προκύπτουν από αυτές τις εξετάσεις.
    1. Υπέρταση ή ορθοστατική υπόταση ή άλλες διαταραχές της αυτόνομης νευρολογικής ρύθμισης της κυκλοφορίας.
    2. Άγχος: υπερδυναμική κυκλοφορία
    3. Αρρυθμίες (έκτακτες συστολές ή άλλες παροξυσμικές διαταραχές του ρυθμού)
    4. Μεταβολικά αίτια (υπερθυρεοιδισμός, υπερασβεστιαιμία, αναιμία ή πολύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι