• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 28/07/2023

Καλησπερα σας. Κατα περιοδους.κανω εκτακτες κοιλιακες συστολες οταν περπαταω και οταν ανεβαζω παλμους..Στην περιοδο που διαρκουν οι εκτακτες συνηπαρχουν παντα ανεβασμενοι παλμοι. Εχω παει σε πολλους διαδορετικους καρδιολογους και ολα τα τριπλεξ ειναι καθαρα. Μπορει να παθω και 20 κοιλιακες εκτακτες οσο περπαταω μετα να σταματησουν για ωρες μετα να ξαναεπανλεθουν κλπ. Μερικες.ψορες σταματουν εντελως και εμφανιζονται ξανα μετα απο μηνες Ειμαι 44 ετων και εχω ανεβασμενη διαστολικη πιεση. 15 και 10

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα
    Μια δοκιμασία κόπωσης θα έδινε περισσότερες πληροφορίες . Θα συνιστούσα εκτίμηση και απο Αρρυθμιολογο.Παραμένω στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινησεις.

    Κεφαλά Άννα

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος - Επεμβατικός Ηλεκτροφυσιολόγος

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος. Το triplex καρδιάς δεν είναι ενδεδειγμένη εξέταση.

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Το πρόβλημα σας μπορεί να είναι αρκετά σύνθετο και χρειάζονται σίγουρα πιο ειδικές εξετάσεις από το απλό τριπλεξ...Πάντως η εμφάνιση αρρυθμιών με την άσκηση δεν είναι τόσο καθησυχαστικό...

    Δρ. Παυλόπουλος Χάρης MD.MSc.FRSM.FASE.FESC.FACC.

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΤΕ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΠΛΉΡΗ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, ΚΑΘΏΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΆΛΕΤΕ 1 ΧΟΛΤΕΡ 24ΩΡΟΥ. Η ΠΊΕΣΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Στην περίπτωσή σας θα πρότεινα να γίνει περαιτέρω διερεύνηση με μαγνητική καρδιάς και CT στεφανιαία αγγειογραφία για να εξαιρεθούν στεφανιαία νόσος ή φλεγμονώδης διήθηση του μυοκαρδίου, έπειτα από συζήτηση και παραπεμπτικό του καρδιολόγου σας φυσικά. Το τρίπλεξ είναι αρκετά αδρή εξέταση για να εξαιρέσει τα παραπάνω.
    Συζητήστε το με τον καρδιολόγο σας

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλό είναι να γίνει ένα holter ρυθμού και μία απλή δοκιμασία κόπωσης. Παρακολουθούμε την αρτηριακή πίεση στο σπίτι και καταγράφουμε τις μετρήσεις. Μετά από αυτά, έχουμε την πρώτη εικόνα.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος